KAMIENIE NA SZANIEC (Kamienie na szaniec)

Produkcja: Polska
Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Dominik W. Rettinger
Obsada: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki
Gatunek: dramat, wojenny
Dystrybutor: Monolith Video
Opis filmu/opis dystrybutora:
Utalentowani młodzi aktorzy (Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki) obok uznanych gwiazd polskiego kina (Artur Żmijewski,Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Marian Dziędziel) w filmie Roberta Glińskiego (?Cześć Tereska?,?Świnki?) ze zdjęciami Pawła Edelmana (?Pianista?, ?Katyń?).
Rudy. Zośka. Alek. Szare Szeregi. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec?

Kontrowersyjny. Mocny. Przejmujący.
Film, który wzbudził skrajne emocje jeszcze przed premierą.

Premiera najnowszego filmu Roberta Glińskiego była niewątpliwie jednym z najszerzej komentowanych wydarzeń początku 2014 roku. Obrazowi Glińskiego od samego początku towarzyszyły liczne dyskusje na temat wartości, patriotyzmu, bohaterstwa. Jedni zarzucali reżyserowi, że wielkich bohaterów, jakimi niewątpliwie byli Rudy, Alek i Zośka, pokazał jako zwykłych chłopców.
Inni za tę normalność go wychwalali.

O filmie pisali najbardziej opiniotwórczy dziennikarze w Polsce:

? Zdzisław Pietrasik, Polityka napisał: ?Patriotyzm w absolutnie polskim stylu (?). Bohaterowie, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć?.
? Krzysztof Masłoń, Do Rzeczy: ?Film przepełniony duchem polskim, ukazujący nie tylko tragedię, ale także bezprzykładne bohaterstwo?.
? Łukasz Muszyński, Filmweb.pl: ?Porządne kino gatunkowe i udana próba przedstawienia dylematów członków Szarych Szeregów ich rówieśnikom z XXI wieku?.
? Małgorzata Steciak, Onet.pl: ?Poruszający i zniuansowany film. Poruszająca opowieść o złamanych przez wojnę życiorysach?.
? Bartosz Węglarczyk, Rzeczpospolita: ?Bohaterowie Kamieni na szaniec są prawdziwi... Bo film pokazuje ich jako prawdziwych ludzi. I chwała za to jego twórcom. Sama Akcja pod Arsenałem jest sfilmowana fenomenalnie, to jedna z najlepszych scen wojennych w polskim kinie?.
? Michał Płociński, Rzeczpospolita: ?Gliński nakręcił film o nas i dla nas ? młodzieży III RP?
? Paweł Felis, Gazeta Wyborcza ? CJG: ?Świetnie zrobione, chwilami przeszywające kino, które mimochodem stawia parę nieoczywistych pytań?
? Piotr Zaremba, W Sieci, wPolityce.pl: ?Robert Gliński to człowiek szczerze przejęty losami tych bohaterów i w filmie tę pasję, te jego emocje naprawdę widać?

Zbliżająca się 70-ta rocznica Powstania Warszawskiego to doskonały moment, aby przypomnieć sobie historię chłopców, których odwaga i ideały wzbudziły w ludziach nadzieję, że świat może być lepszy - tylko trzeba o niego walczyć.

W sklepach wydanie DVD pojawi się w formie bookletu ? oprócz płyty z filmem zawierać będzie kadry z filmu, fotosy z planu, eksplikację reżysera, wywiady (m.in. z operatorem Pawłem Edelmanem oraz odtwórcami ról Zośki, Rudego i Alka).
Zarówno na płycie DVD jak i Blu-ray znajdzie się ok. 60-minutowy audiowizualny materiał dodatkowy, zawierający między innymi:

? kulisy powstawania filmu
? wywiady z twórcami i aktorami
? usunięte sceny i ujęcia
? alternatywne zakończenie
? teledysk z hitem Dawida Podsiadło oraz materiał z planu produkcji teledysku
? komentarze audio reżysera i aktorów

Film z audiodeskrypcją.

Popularność filmu przyczyniła się również do wzrostu zainteresowania książką, która znalazła się już na liście TOP w Empiku. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, które przygotowało ?filmowe? wydanie książki Aleksandra Kamińskiego z okładką filmową, wkładką ze zdjęciami z planu oraz autorskim komentarzem Roberta Glińskiego, zdecydowało się na dodruk powieści.

Premiera DVD: 28 lipiec 2014
Nośnik: DVD/Blu-Ray

Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz