„K2. Dotknąć nieba” nowy dokument HBO Europe i Wajda Studio. Premiera w HBO!

W niedzielę 14 czerwca odbędzie się premiera filmu K2. Dotknąć nieba wyprodukowanego przez HBO Europe i Wajda Studio. Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska zabiera na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie próbują zmierzyć się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji, o to, co w życiu ważne.

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako ?czarne lato?. W wyprawie na K2, drugi pod względem wysokości szczyt świata, zginęli uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis jadą pod K2, żeby zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo fascynowała ich rodziców. Dlaczego gotowi byli poświęcić dla niej wszystko. To jedna z najtrudniejszych podróży w ich życiu. Reżyserka filmu i inicjatorka wyprawy Eliza Kubarska jest doświadczoną alpinistką. Podczas wyprawy zadaje sobie najważniejsze pytania: czy jej pasja jest warta tak wielkiego ryzyka, czy wspinając się, może mieć dziecko?

Bohaterowie mojego filmu udostępnili mi materiały z przeszłości. Dzięki nim ich rodzice żyją w naszym filmie. A w dzieciach - dziś dorosłych - pomimo bólu, często czułam dumę z matki albo z ojca, któremu udało się zrealizować marzenie ? mówi Eliza Kubarska, reżyserka. Zastanawiam się nad ceną pasji. Czy takie wspinanie jest tylko egoistycznym zajęciem, zaspakajającym naszą próżność? Czy może jest czymś więcej? Na te pytania nie ma łatwych odpowiedzi.

Dokument K2. Dotknąć nieba jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio. Film powstał przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i  Vertical Vision Film Studio ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Servus TV. Reżyserka Eliza Kubarska jest autorką wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych Co się wydarzyło na wyspie Pam i Badjao. Duchy z morza. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. intymne listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Autorem spektakularnych zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk. Oniryczny nastrój filmu wzmacnia sugestywne tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=VBkpV28cNTo[/youtube]

Premiera dokumentu K2. Dotknąć nieba odbędzie się w niedzielę 14 czerwca o godz. 22.05 w HBO, a powtórkę będzie można obejrzeć w dokumentalnym paśmie Bez cenzury w środę 17 czerwca o godz. 22.00 w HBO2. Film będzie dostępny w HBO GO. Premiera festiwalowa filmu w Polsce została zaplanowana na 4 czerwca na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film będzie prezentowany w konkursie polskim.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz