K2.”Dotknąć nieba” nagrodzony na dwóch festiwalach filmów górskich

Film K2. "Dotknąć nieba" w reżyserii Elizy Kubarskiej będzie prezentowany na festiwalu IDFA w Amsterdamie w sekcji Best of Fests. Dokument otrzymał właśnie główne nagrody na festiwalach filmów górskich w Kanadzie i Austrii. Reżyserka i alpinistka Eliza Kubarska udaje się do podnóża K2, zabierając ze sobą dzieci alpinistów, którzy zginęli tragicznie w tym miejscu w 1986 roku. Dokument został wyprodukowany przez HBO Europe i Wajda Studio.

K2. Dotknąć nieba (K2. Touching the Sky) otrzymał dwie główne nagrody na festiwalach filmowych: nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego na BANFF Mountain Film Festival w Kanadzie oraz nagrodę Alpine Camera in Gold podczas International Mountain Film Festival w Grazu w Austrii. W tym tygodniu film będzie prezentowany na rozpoczynającym się właśnie największym europejskim festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie w sekcji Best of Fests. Pokazy filmu będą się odbywały między 18 a 28 listopada.

Rok 1986 przeszedł do historii himalaizmu jako ?czarne lato? z uwagi na liczbę alpinistów, którzy zginęli, próbując zdobyć ten drugi pod względem wysokości szczyt świata. Byli wśród nich uznani himalaiści: Tadeusz Piotrowski, Dobrosława Miodowicz-Wolf oraz Julie Tullis. Niemal trzydzieści lat później ich dzieci: Hania Piotrowska, Łukasz Wolf, Lindsay i Chris Tullis wraz z reżyserką Elizą Kubarską jadą pod K2, aby spróbować zrozumieć, dlaczego ta góra tak bardzo ich fascynowała i co nimi kierowało, że postanowili poświęcić dla niej wszystko.

Kubarska uważnie wsłuchuje się w wypowiedzi swoich bohaterów, próbując znaleźć w nich odpowiedź na nurtujące ją pytanie: czy ktoś, kto się wspina, ma prawo być jednocześnie rodzicem? Sama jest doświadczoną alpinistką, ma na koncie wiele niełatwych wypraw. Zastanawia się nad ceną pasji i możliwością pogodzenia jej z rodzicielstwem. Film nie daje łatwych odpowiedzi na postawione przez reżyserkę pytania.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=u9wcJjGrSZc[/youtube]

Dokument K2. Dotknąć nieba jest koprodukcją HBO Europe i Wajda Studio przy udziale Inselfilm Produktion, Braidmade Films i Vertical Vision Film Studio ze wsparciem PISF i Servus TV. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne, m.in. listy Tadeusza Piotrowskiego do żony i nienarodzonego dziecka. Autorem zdjęć do filmu jest Radosław Ładczuk, a oniryczny nastrój filmu wzmacnia tło muzyczne opracowane przez Michała Jacaszka. Film miał swoją premierę na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, a w HBO - 14 czerwca. Dokument jest dostępny w serwisie HBO GO, a dodatkowo będzie można go obejrzeć w grudniu w HBO2 - 16 grudnia o godz. 22.00 i 18 grudnia o godz. 15.35.

Pokazy K2. Dotknąć nieba w tracie festiwalu IDFA

- Munt 10 ? środa, 18 listopada, godz. 13:00 - Tuschinski 1 ? sobota, 21 listopada, godz. 10:00 - Munt 11 ? niedziela, 22 listopada, godz. 20:30 - EYE Cinema 2 ? czwartek, 26 listopada, godz. 20:30 - Tuschinski 1 ? sobota, 28 listopada, godz. 23:15

https://www.idfa.nl/industry/tags/project.aspx?id=7FA7CCE3-0EC7-43DD-8D30-F979E330148D&tab=idfa

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz