Dziś wystartował Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014

Wystartował 9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014. W programie nowe kino nigeryjskie, przełamujące stereotypowe myślenie o Nollywood, dokumenty o tematyce LGBT, temacie bardzo ważnym aktualnie dla Afryki, mocna selekcja najlepszych filmów sezonu z kontynentu oraz sekcja krótkich metraży, która w tym roku stanowi bardzo silny akcent programowy. Warszawę odwiedzą również twórcy filmowi z Afryki, których filmy będzie można obejrzeć na festiwalu AfryKamera. Ważnym elementem są wydarzenia towarzyszące: warsztaty oraz slajdowiska, przybliżające kulturę Afryki. Po szczegóły zapraszamy na www.afrykamera.pl.

Festiwal otwieramy filmem ?Mandela. Długa droga do wolności? Justina Chadwicka. Wieczór 23 kwietnia będzie symbolicznym ukoronowaniem osiągnięć Nelsona Mandeli. Festiwal otworzą: Jego Ekscelencja Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane, ambasador Republiki Południowej Afryki w Polsce, Przemek Stępień, Dyrektor Artystyczny festiwalu oraz Abdul Gabeire Farah, prezes Fundacji dla Somalii, współorganizatorów wydarzenia. Gościem specjalnym będzie reżyserka filmu ?C jak Chłopiec? Chicka Anadu. Pokaz filmu zaczyna się o 20:00, wcześniej zapraszamy na powitalną lampkę wina południowoafrykańskiego.

Jeśli będą Państwo zainteresowani rozmową z gośćmi festiwalowymi, poproszę o kontakt.

W dniu otwarcia o godz. 18:00 zapraszamy do Kina Luny na pokaz otwarty filmu ?How much further?? oraz panel dyskusyjny po pokazie ?Polska. Tu mieszkam ? czy jesteśmy krajem przyjaznym cudzoziemcom??. W dyskusji udział wezmą: Tomasz Cytrynowicz, Dyrektor Departamentu Legalizacji Pobytu Urzędu ds. Cudzoziemców, Abdulcadir Gabeire Farah, Prezes Fundacji dla Somalii, Marta Biernath, IOM Polska, Jana Krynicka, bohaterka kampanii Urzędu ds. Cudzoziemców. Spotkanie poprowadzi Michał Żejmis, dziennikarz, twórca audycji ?Swój i obcy? w Radiu Wnet.

Pierwszym blokiem krótkich metraży jakie pokażemy w tym roku jest: ?Afryka w polskim obiektywie? czyli zestaw pięciu krótkich polskich dokumentów zrealizowanych w Kamerunie, Nigrze, Burkina Faso, Egipcie i Sierra Leone. Wśród tematów poruszonych znalazł się problem krwawych diamentów, zapasy afrykańskie, dokument o trudnej sytuacji Koptów w Egipcie czy inspirujący film o kameruńskim wynalazcy, który potrafi zbudować wymyślne maszyny z niczego. Wśród nich premierowo pokażemy film Konrada Pilota ?Dochodowy Hałas?. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem tego szorta. Zapraszamy 23.04 o godz. 16:30 do Kina Luna.

23 kwietnia o godz. 16:30 w klubie Znajomi Znajomych ( ul. Wilcza 58 a) odbędzie się pokaz slajdów ?Mandela ? fundamentalny optymista? ? Agnieszka Kopińska / africaline.pl

Nelson Mandela powiedział: Jestem fundamentalnym optymistą. Trudno powiedzieć, czy mam to z natury czy z wychowania. Optymizm polega na utrzymaniu głowy w kierunku słońca, kiedy nogi idą do przodu. Miałem wiele ciężkich chwil w życiu, moja wiara w ludzkość była srodze testowana, ale nie rozpaczałem bo jest to kierunek klęski i śmierci.

Sylwetkę laureata Nagrody Nobla, działacza na rzecz praw człowieka oraz  przeciwko apartheidowi, przedstawi Agnieszka Kopińska z biura podróży AFRICA line. W trakcie opowieści o Nelsonie Mandeli, Agnieszka nawiąże do ciekawostek afrykańskiej kultury, muzyki, przyrody. Agnieszka Kopińska podróżowała po Afryce Wschodniej i Południowej, przemierzyła Republikę Środkowoafrykańską na rowerze w ramach projektu "Afryka Nowaka".

24 kwietnia w czwartek o godz. 16:30 w klubie Znajomi znajomych ( ul. Wilcza 58 a) odbędzie się slajdowisko przygotowane przez Anię Wolska z africaline.pl poświęcone Ghanie:

?Czary Mary z Ghany? - Ania Wolska / africaline.pl

Ania Wolska, w Mali nadano jej afrykańskie imię Fanta ? podróżniczka, obieżyświat, włóczykij, gawędziarka, miłośniczka świata i ludzi, wielbicielka wysublimowanych smaków, pasjonatka fotografii, uzależniona od muzyki, sportu i tańca. Przez ostatni rok odwiedziła 13 krajów Czarnego Lądu. Obecnie pracuje w biurze podróży AFRICA line i zaraża pasją do podróży. Ghana była częścią przebytej w maju 2013 r. trasy przez Afrykę Zachodnią, jaka zaczęła swój bieg na Wybrzeżu Kości Słoniowej i skończyła w Beninie.

Opowieści o Ghanie czyli słów kilka o dawnym królestwie Ashanti, fortach skrywających niechlubne historie niewolnictwa i handlu żywym towarem, świętym jeziorze Basumtwi  i jego duchach, obrzędach voodoo ,miasteczku czarownic, afrykańskich bezdrożach, psujących się motocyklach, poszukiwaniach śladów Ryszarda Kapuścińskiego, osobliwych połączeniach makaronu  z ryżem  i insulinowym przekręcie .

Wstęp na slajdowiska jest wolny.

Szczegółowy program filmów oraz wydarzeń na naszej stronie internetowej: www.afrykamera.pl.

Bilety na pokazy filmów można kupić w kasie Kina Luna.

Bilety w cenie: 8 zł studenci, 13 zł normalny

Karnet festiwalowy: 100 zł *

Karnety jednodniowe: czwartek / piątek 30zł i sobota / niedziela 40zł

Bilet na otwarcie: 17 zł (z KARNETEM FESTIWALOWYM: 13 zł). Pytania odnośnie Festiwalu: afrykamera@afrykamera.pl

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz