Jolanta Brzeska honorową obywatelką Warszawy „Lokatorka” – film inspirowany jej historią – wkrótce w kinach

Rada Warszawy podjęła w czwartek uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy Jolancie Brzeskiej - działaczce Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, sprzeciwiającej się mafii reprywatyzacyjnej. Ikona walki o prawa lokatorskie, jak przypomniała podczas dzisiejszego posiedzenia przewodnicząca Rady Miasta Ewa Malinowska-Grupińska, w 2006 roku oparła się próbom pozbawienia dachu nad głową mieszkańców kamienicy przy ulicy Nabielaka. „Pozbawiano ją prądu i wody, grożono eksmisjami, nachodzono i straszono – ona jednak uparcie stała na straży sprawiedliwości, broniąc bezbronnych, stawiając czoła przestępcom” - powiedziała Malinowska-Grupińska. „Swój wielki heroizm i altruizm przypłaciła życiem. (…) Jej oddolna walka (…) [jest] świadectwem niezwykłego zaangażowania, wiary w rządy sprawiedliwego prawa i najlepszych intencji” - podkreśliła.

1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska, która aktywnie nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje, zaginęła w nieznanych okolicznościach. Kilka dni później w lesie Kabackim znaleziono jej spalone ciało. W tym roku obchodzimy dziesięciolecie tych wydarzeń. W tym roku zobaczymy także na ekranach kin film „Lokatorka” inspirowany jej historią. W dramacie sensacyjnym odsłaniającym kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej oraz przedstawiającym tych, którzy próbując przeciwstawić się ich działaniom ponieśli największą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.

"Lokatorka" wkrótce w kinach

braz zawierający drzewo, zewnętrzne, osoba, kobieta

Opis wygenerowany automaty
braz zawierający osoba, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie
braz zawierający osoba, ściana

Opis wygenerowany automatycznie
braz zawierający osoba, mężczyzna, starsze

Opis wygenerowany automatycznie
braz zawierający osoba, wewnątrz, mężczyzna, okno

Opis wygenerowany automatycz
braz zawierający osoba, zewnętrzne, mężczyzna, stojące

Opis wygenerowany autom
braz zawierający osoba, mężczyzna

Opis wygenerowany automatycznie
braz zawierający osoba, wewnątrz

Opis wygenerowany automatycznie

Mama nie czuła się bezpiecznie we własnym domu, za własnymi drzwiami. (…) Odbijała się od drzwi, czuła się nikim w społeczeństwie. Jeden wielki strach, że ktoś wejdzie do mieszkania, że zrobi krzywdę. (…)

Wydaje mi się, że moja mama musiała komuś podpaść, bo człowiek tak nie ginie.

Magdalena Brzeska – córka Jolanty Brzeskiej

wPolityce.pl

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

Brzeska wyszła z domu 1 marca 2011 roku i nigdy do niego nie wróciła. Jej zaginięcie zgłosiła na policję córka Magdalena. W marcu 2011 roku w Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety, które połączono z zaginięciem społeczniczki, a w kwietniu sekcja potwierdziła, że spalona kobieta z Powsina to właśnie Jolanta Brzeska

TVP.info

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz