Jego książki kupiło 8 milionów ludzi w 35 krajach! Kim jest Jussi Adler-Olsen?

Jussi Adler-Olsen to skandynawski pisarz stawiany na równi ze Stiegiem Larssonem, J? Nesbo czy Henningiem Mankellem. Jego najpopularniejszy cykl książek sprzedany został w nakładzie ponad 8 milionów egzemplarzy w 35 krajach. Ekranizacja otwierającej serię ?Kobiety w klatce? od jutra (piątek) w kinach!

Jussi Adler-Olsen ma na swoim koncie wszystkie najważniejsze nagrody literackie Skandynawii, w tym prestiżowy Szklany Klucz - wyróżnienie, które w minionych latach zdobywali najwięksi mistrzowie kryminału, tacy jak: Henning Mankell, Stieg Larsson czy J? Nesbo. Twórcy, których autor ten zawsze cenił najbardziej to m.in. John Steinbeck, Charles Dickens, Victor Hugo, Peter Bischel, Jerzy Jerzy Kosiński i Erlend Loe. U nich znajduje inspirację, oryginalny język i styl, porywające fabuły, bohaterów oraz tło. Sam nie ogranicza się do jednego tematu czy formuły. Studia z zakresu medycyny, socjologii, politologii i kina oraz wychowanie w domu doktora psychiatrii dały mu szersze i bardziej wnikliwe spojrzenie na świat i ludzi. Wykorzystując gatunek, stara się powiedzieć coś większego, ważniejszego. Od opowieści o chorobach psychicznych po thrillery o międzynarodowych spiskach - w Skandynawii szybko stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy.

- Nic i nikt nie może, tak naprawdę, oddać dokładnego obrazu społeczeństwa, ale różne formy sztuki mogą PRÓBOWAĆ tego dokonać , bywa że z powodzeniem - mówi. - Thriller jest prawdopodobnie najlepszym gatunkiem-narzędziem, by podjąć to wyzwanie.

Z literaturą związał się w latach 70. - prowadził antykwariat, pracował jako redaktor, dziennikarz, tłumacz i scenarzysta, założył wydawnictwo, wreszcie sam zaczął pisać. Pierwszy lokalny sukces odniósł w 1997 roku rozgrywającą się w realiach II wojny światowej powieścią ?Alfabethuset?. W 2002 roku zaskoczył czytelników książką ?Firmaknuseren/Og hun takkede guderne? opowiadającą o wielkich korporacjach. Cztery lata później wraz z bohaterem ?Washington Dekretet? przeniósł się do Stanów Zjednoczonych po zamachu na żonę prezydenta i w przededniu wyborów. Sukces międzynarodowy przyszedł w roku 2007, wraz z publikacją ?Kobiety w klatce? (?Kvinden i buret?).

Powieść ?Kobieta w klatce?, która w 2012 roku trafiła na listę bestsellerów ?New York Timesa?, otworzyła cykl o Departamencie Q. Do dziś książki te rozeszły się w ponad 8 milionach egzemplarzy w 35 krajach (w tym w Polsce). Seria nie tylko zdobyła olbrzymią popularność w kraju i na świecie, ale również przyniosła autorowi szereg nagród, a teraz? film.

?Kobieta w klatce? od dziś w kinach

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz