Jak brytyjczycy widzą nasze kino? ? trwa festiwal ?Behind the Curtain?

W brytyjskim Birmingham odbywa się 5. edycja festiwalu filmów z Europy Środkowo-Wschodniej ?Behind the Curtain?. Sporym zainteresowaniem cieszył się film ?Bogowie? i kultowe animacje Antonisza, na widzów czekają jeszcze m.in. nagradzane produkcje z Łotwy i Rumunii oraz retrospektywa Romana Polańskiego.

Dotychczasowe seanse przyciągnęły zarówno polskich, jak i zagranicznych widzów. Duże wrażenie na publiczności wywarły krótkie metraże Antonisza, które okazały się uniwersalne i, pomimo upływu lat, bardzo nowatorskie. Pokaz filmu ?Bogowie? Łukasza Palkowskiego wzbudził interesującą dyskusję na temat biurokracji, walki z systemem i realiów życia w komunizmie ? niektórzy brytyjscy widzowie dopytywali np.: dlaczego benzyna była w Polsce na kartki, choć przecież wojny wtedy nie było. Gości zainteresował również styl filmu. Część z nich spodziewała się narracji w typowo europejskim stylu ? Brytyjczycy kojarzyli nasze kino z polską szkołą filmową, Wajdą czy Kieślowskim, dlatego na wskroś hollywoodzki film Palkowskiego mocno ich zaskoczył, mam nadzieję, że pozytywnie ? wyjaśnia Monika Martyniuk, programerka festiwalu

Jej zdaniem kinematografia wschodnioeuropejska nie cieszy się na Wyspach dużą popularnością ? Przygotowując program kierowałam się nie tylko osobistymi preferencjami, ale przede wszystkim tym, na ile prezentowane filmy będą zrozumiałe dla zagranicznego widza i jednocześnie oddawały realia życia codziennego. Zależało mi na tym, żeby program był różnorodny i zawierał produkcje, które powstały za ?żelazną kurtyną?, jak i te współczesne ? tłumaczy Monika Martyniuk.

Przed nami jeszcze wiele projekcji i wydarzeń towarzyszących. Między innymi pokaz nietypowej komedii absurdu, debiutanckiego filmu Grzegorza Jaroszuka, ?Kebab i Horoskop?, rumuńskiego kandydata do Oscara ?Śmierć pana Lazarescu?, czy łotewskiego thrillera ?The Man in the Orange Jacket?. Ponadto w najbliższą sobotę odbędzie się rodzinny warsztat plastyczny o tematyce filmowej, a festiwal zwieńczy ?Halloween party?.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz