Islandzka Superwoman? Halldora Geirharðsdóttir ratuje świat

Jej nazwisko mówi nam niewiele, ale na Islandii Halldora Geirharðsdóttir jest gwiazdą. Wszystko wskazuje na to, że „Kobieta idzie na wojnę” – film, który przyniósł jej nominację do Nagrody dla Najlepszej Europejskiej Aktorki – będzie początkiem jej międzynarodowej kariery. Zwłaszcza, że rola Halldory zachwyciła samą Jodie Foster, która stanie się jej amerykańską odpowiedniczką w reżyserowanym przez siebie remake'u filmu. 

Halldora Geirharðsdóttir na Islandii słynie głównie ze swoich znakomitych kreacji teatralnych – zwłaszcza komediowych. Grywa często role męskie (wcielała się już m.in. w Don Kichote’a, zagrała też jednego z głównych bohaterów w słynnym „Czekając na Godota”). Na potrzeby sceniczne stworzyła nawet swoje komediowe, męskie alter ego, które stało się fenomenem kulturalnym w całym kraju. „Można śmiało powiedzieć, że Halldora jest islandzką Sarą Bernhard” – stwierdza reżyser filmu „Kobieta idzie na wojnę”, Benedikt Erlingsson, z którym znają się od dziesiątego roku życia, czyli od czasu, kiedy grywali razem na deskach islandzkiego Teatru Narodowego.

Halldora Geirharðsdóttir (ostatnia z lewej), reżyser filmu Benedikt Erlingsson i Jodie Foster na amerykańskiej premierze "Kobieta idzie na wojnę"

„Kobieta idzie na wojnę” to popis aktorskich umiejętności Geirharðsdóttir i to w całym wachlarzu gatunków, bo film nagrodzonego w Cannes Benedikta Erlingssona łączy elementy komedii, eko-thrillera, filmu przygodowego i dramatu. Przez krytyków określany mianem „superbohaterskiej opowieści na miarę naszych czasów” i „ekologicznym crowd-pleaserem”, porusza palące globalne problemy z rozmachem i wirtuozerskim poczuciem humoru. Geirharðsdóttir przyznaje, że podziela poglądy swojej bohaterki – nawet jeśli sama nie wysadza po godzinach słupów elektrycznych, to bardzo łatwo było jej się utożsamić ze środowiskową misją, do której poczuwa się filmowa Halla.

"Kobieta idzie na wojnę" w kinach 21 czerwca!

Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz