„Intruz” Magnusa von Horna podbija Gdynię

"Intruz" Magnusa von Horna z nagrodą za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni

Na zakończonym w sobotę 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni "Intruz" Magnusa von Horna zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię oraz najlepszy scenariusz. Jury doceniło też montaż filmu, wyróżniając nagrodą Agnieszkę Glińską (za filmy "Intuz" oraz "11 minut" Jerzego Skolimowskiego.

Debiut fabularny absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej wyróżnili również członkowie Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, przyznając mu nagrodę Don Kichota oraz magazyn ELLE - przyznając mu nagrodę Wschodzącej Gwiazdy Elle.

"Intruz" to jedyna pełnometrażowa polska produkcja pokazana w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes i jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich filmów na zagranicznych festiwalach filmowych. Dzieło von Horna zostało pokazane na MFF w Toronto (10-20 września 2015, sekcja Discoveries), pojawi się też na MFF w San Sebastian (18-26 września 2015, sekcja Zabaltegi) oraz Londyńskim Festiwalu Filmowym (7-18 października 2015, konkurs Debiutów). "Intruz" znalazł się również wśród 52 tytułów, spośród których zostaną wybrane filmy nominowane do Europejskich Nagród Filmowych (grudzień 2015).

Nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni za najlepszą reżyserię, scenariusz i montaż, trzymający w napięciu debiut Magnusa von Horna. ?Intruz? to jedyna pełnometrażowa polska produkcja pokazana w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes, z doskonałymi zdjęciami nominowanego do Oscara za ?Idę? Łukasza Żala.

Film trafi do kin w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji, został także zaproszony na ponad 20 wiodących międzynarodowych festiwali filmowych. Tym samym stał się ? obok filmu ?Body/Ciało? Małgorzaty Szumowskiej ? najlepiej przyjętą polską produkcją 2015 roku na świecie. Po międzynarodowej premierze w Cannes recenzenci podkreślali świetne kreacje aktorskie (debiutującemu Ulrikowi Muntherowi partneruje Wiesław Komasa), trzymającą w napięciu opowieść i brawurową realizację.

Fabularny debiut Magnusa von Horna, wspierany przez Zentropę Larsa von Triera, może pochwalić się świetnymi zdjęciami Łukasza Żala, odpowiedzialnego również za oskarową ?Idę?. (?) Reżyseria von Horna jest dokładna i przemyślana, rozbudza nadzieje na kolejne projekty. - The Hollywood Reporter

?Intruz? opowiada inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię, która rozgrywa się na szwedzkiej prowincji. 17-letni John ? pod wpływem ekstremalnych emocji ? dopuszcza się zbrodni. Po odbyciu kary wraca w rodzinne strony i podejmuje próbę rozpoczęcia nowego życia. Szybko jednak zostaje skonfrontowany z przeszłością, o której chciałby zapomnieć.

"Intruz" w kinach od 9 października 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz