Instalacja Mariusza Libla na ulicy Książęcej – Festiwal Gorzkie Żale w przestrzeni miejskiej

Jedną z nowości programowych tegorocznej edycji Festiwalu Gorzkie Żale jest wyjście w przestrzeń miejską i próba ?złapania w sidła? sztuki wizualnej przypadkowego przechodnia. W tym celu powstaną 2 wystawy. Do jednej z nich zaprosiliśmy Mariusza Libla, artystę, przedstawiciela urban artu, współzałożyciela Twożywa ? duetu (razem z Krzysztofem Sidorkiem) działającego w przestrzeni miejskiej poprzez wyraziste komunikaty wizualne w formie wlepek, szablonów, billboardów, murali oraz plakatów. Zrealizuje on instalację na skarpie wiślanej przy ul. Książęcej. Wystawa będzie dostępna w dniach 26.04 ? 21.04.

W centrum Warszawy z kolei, stanie budka ?Strefa ciszy?, specjalnie utworzone wyciszone miejsce, otwarte dla wszystkich przechodniów, pozwalające na chwilę spokojnego wyizolowania od hałasu miasta. Dostęp do ?Strefy ciszy? będzie możliwy w terminie 28.03 ? 13.04.

 Mariusz Libel dokonuje wiwisekcji naszej kultury. Rozkłada na czynniki pierwsze pojęcia, których używamy na co dzień i zestawia je z elementami Męki Pańskiej, pokazując tym samym, że kontemplacja krzyża nie kończy się wraz z wyściem z kościoła. Że tematy ostateczne przeglądają się w naszej codzienności. Wykorzystując nośnik treści reklamowych jakim jest bilbord, artysta proponuje nam zabawę w skojarzenia, inne niż zazwyczaj oferują nam reklamowdawcy? ? mówi o instalacji Redbad Klijnstra, Dyrektor Festiwalu. Grupa siedmiu ?bilboardów?, jakby zrzuconych z nieba ma odwrócić uwagę pieszych idących ulicą Książęcą lub jadących autobusami i samochodami. Przypadkowy widz zostanie ?skuszony? pięknem architektury graficznej dzieła, by przy bliższym spojrzeniu zostać ?zaskoczonym? cierpieniem Chrystusa.

W programie festiwalu również wyjątkowa instalacja w centrum Warszawy nazwana ?Strefą ciszy?. Konceptem instalacji jest stworzenie miejsca cichego i otwartego dla przechodniów, pozwalającego na chwilę spokojnego wyizolowania się od hałasu miasta. A wszystko to po to, by zaistnieć w świadomości mieszkańców Warszawy, odwrócić ich uwagę od codziennego zalewu komercji, sensacyjnych wiadomości i codziennego życia.

Wystawy odbędą się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, który już 6. raz zagości w Warszawie. Festiwal wyrósł z tradycji teatralnej i w tym roku nie zawiedziemy fanów teatru. Powstaje właśnie specjalany program 7 spektakli ? eksperymentów, gdzie polscy aktorzy wraz z pisarzami zmierzą sie z 7 Grzechami Głównymi. Bardzo osobiste spektakle powstaną pod okiem naszego Dyrektora Artystycznego ? Redbada Klijnstry. A udział w nich wezmą: aktorzy ? Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdaleka Kuta oraz Maciej Kowalik oraz pisarze ? Ernest Bryll, Antoni Libera, Marek Kochan, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk. Ponadto w programie: koncerty, m.in. koncert Ewy Bem, która wraz z Andrzejem Jagodzińskim podejmie się przygotowania pieśni pasyjnych w jazzowych aranżacjach, ?Gorzkie Żale Dzieciom?, czyli cały dzień poświęcony zabawom edukacyjnym oraz debaty i spotkania.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz