„Imigrantka” – hołd dla melodramatu!

?Przeminęło z wiatrem?, ?Casablanca?, ?Titanic? to filmy, na których nie jeden z nas uronił łzę, chociaż czasem wstydzimy się do tego przyznać. James Gray, reżyser wchodzącej właśnie na ekrany kin ?Imigrantki? opowiada o tym, za co kocha melodramaty i kiedy ostatni raz zdarzyło mu się płakać.

                                        Clark Gable i Vivien Leigh w "Przeminęło z wiatrem" Pomyślałem, że to śmiały pomysł, aby spróbować zrobić film w formie melodramatu, z pełną gamą emocji, a pokazać bardzo współczesny, psychiczny stan uzależnienia. Film o dwójce ludzi, którzy jakkolwiek przewrotnie, rozpaczliwie potrzebują się nawzajem. Życie zawsze znajduje swoje sposoby i zmusza nas do sytuacji niewygodnych, a takie scenariusze często bywają naznaczone tragedią. Są jednak i takie, dzięki którym możesz opowiedzieć ważną historię.

Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w "Titanicu"

Bardzo zaciekawiła mnie jednoaktowa opera Pucciniego ?Siostra Anielica?. Opowiada o kobiecie, która jest zakonnicą i jest to czysty melodramat. Silny dramatyzm scen wyzwala odwagę ukazania wszelkich emocji. Widziałem tę jednoaktowa operę Pucciniego w Los Angeles, w reżyserii Williama Friedkina. Płakałem.

Humphrey Bogart i Ingrid Bergman w "Casablance"

Kiedy próbujesz wyrazić emocje, kiedy chcesz być uczciwy, a nie po prostu schlebiać odbiorcy ? musisz się zastanowić: Czy jestem wierny temu, co robię? Innymi słowy: czy narracja uzasadnia to, co aktor stara się przekazać? Czy ona lub on grają swoją postać z przekonaniem, czy też podchodzą do niej protekcjonalnie? Jeśli aktor jest w zgodzie ze swoją postacią, w jego grze nie ma miejsca ani na przesadę, ani na lekceważenie. Jest tylko prawda albo fałsz, a to właśnie jest dla mnie różnica pomiędzy melodramatem a ?melodramatyzmem?. Jeśli się w tę konwencję zaangażujesz, to nie ma w niej nic wymyślonego czy wymuszonego. Dobrze zrobiony melodramat może być jedną z najpiękniejszych form, bo nic tu nie jest fałszywe ? artysta podczas pracy wierzy całkowicie w emocjonalną prawdę.

Marion Cotillard i Joaquin Phoenix w "Imigrantce"

?Imigrantka? - prawdziwy hołd dla klasyki melodramatu z Marion Cotillard, Joaquinem Phoenixem i Jeremym Rennerem od 25 kwietnia  w kinach!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz