?Hiszpanka? ? efekty w tej superprodukcji były wyzwaniem!

Jak tworzy się film, który przekracza granice wyobraźni? Jak multiplikuje się człowieka? Jak buduje się fundamenty miasta, które istniało kilkaset lat temu? Na te pytania odpowiada twórca efektów specjalnych w megaprodukcji ?Hiszpanka?, która już 23 stycznia wejdzie do kin.

Podczas zdjęć do ?Hiszpanki? zrealizowano prawie 5000 ujęć, w tym 450 ujęć z efektami specjalnymi, co jest wyjątkiem w polskiej kinematografii. Sceny filmu toczą się na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy z początku XX wieku, na morzu i w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.

?To trudny projekt i wyzwanie, choć studio zrealizowało już wcześniej wiele projektów, choćby dwa filmy z Larsem von Trierem? - tłumaczy Jakub Knapik z Platige Image, supervisor efektów specjalnych.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=HYiFVt31A7A[/youtube]

?W "Hiszpance" musieliśmy często kreować całość świata na ekranie, bo nie istniały żadne gotowe elementy, z których moglibyśmy skorzystać. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w bardzo długim ujęciu Piccadilly Circus, którego nie sposób było nakręcić kamerą ? niemożliwe byłoby zamknąć dla ruchu centralny punkt Londynu i zbudować tu scenografię z epoki? ? wyjaśnia Jakub Knapik. ?Mieliśmy model 3D, przestrzenną bryłę. Udało nam się kupić zeskanowaną ulicę i w ten sposób powstał model, który był bardzo dokładny? ? relacjonuje. ?Tej ulicy musieliśmy nadać odpowiednią fakturę, kolor, kształt budynków. Elewacje, okienka, szyldy ? wszystkie elementy świata epoki były malowane już na tej przestrzennej bryle, dzięki czemu robiła wrażenie absolutnie prawdziwej. Kolejnym celem było ożywić tę ulicę, dodając samochody, przechodniów, deszcz. Przechodniów kręciliśmy osobno na bieżniach, dzięki czemu mogli iść w miejscu, a my mogliśmy potem wstawić ich tam, gdzie to najbardziej pasowało, tak aby wypełniali ulicę, podróżowali między samochodami itd. Wszelkie elementy po wyrenderowaniu trafiały do kompozycji?.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz