Hiszpania oczami Irańczyka.

W najbliższy piątek na ekrany kin wchodzi film „Wszyscy wiedzą” w reżyserii dwukrotnego laureata Oscara, Asghara Farhadiego z Penélope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych.

Ricardo Darín, Asghar Farhadi, Penélope Cruz i Javier Bardem na planie filmu „Wszyscy wiedzą"

Twórczość Asghara Farhadiego jest kojarzona głownie z realiami współczesnego Iranu. Jednak tym razem, reżyser umiejscowił akcję swojego najnowszego filmu w Torrelaguna - małym hiszpańskim miasteczku na północ od Madrytu. Pomysł na historię przedstawioną we „Wszyscy wiedzą” pojawił się w jego głowie kilka lat wcześniej, podczas rodzinnego pobytu w Hiszpanii. Córka reżysera zauważyła wówczas na ulicy rozwieszone kartki z informacją o porwanym dziecku miejscowej rodziny. Reżyser tworząc scenariusz na podstawie prawdziwej historii wiedział, że akcja musi rozgrywać się w Hiszpanii. „Czułem, że ich kultura jest w jakiś daleki sposób zbliżona do irańskiej”, wyjaśnia w wywiadzie dla The Washington Post.

Podczas prac nad scenariuszem, Farhadi przez dwa lata mieszkał w Hiszpanii. Posługiwał się wyłącznie językiem perskim, oraz podstawowym angielskim, jednocześnie uczył się hiszpańskiego. Scenariusz filmu „Wszyscy wiedzą” powstawał po persku, z bieżącym tłumaczeniem na hiszpański. Reżyser pracował z tłumaczem, który konsultował z nim każdą linijkę tekstu. „Dyskutowaliśmy o pochodzeniu każdego słowa – co znaczy, jaki ma kontekst. Jestem perfekcjonistą, musiałem wiedzieć, jak napisana historia na papierze przełoży się na język hiszpański”.

Im dłużej przypatrywał się hiszpańskiej kulturze, tym bardziej zmieniał poszczególne elementy historii „Wszyscy wiedzą”. „Irańska kultura jest bardziej skryta, tajemnicza, w relacjach międzyludzkich jest więcej sekretów. Zgłębiając hiszpańską mentalność zorientowałem się, że Hiszpanie są zdecydowanie bardziej otwarci”. Reżyserowi zależało na ukazaniu prawdziwego portretu kraju – bez popadania w banały, jednocześnie unikając zdystansowania. Tematem filmu jest przede wszystkim rodzina, ale również czas, który obciąża kolejne pokolenia. 

To nie pierwszy raz, gdy Farhadi realizuje film poza Iranem – w 2013 roku wyreżyserował „Przeszłość”. Akcja filmu rozgrywała się we Francji, a bohaterowie posługiwali się zarówno językiem francuskim, jak i perskim. W rolach głównych wystąpili irańscy i francuscy aktorzy. We „Wszyscy wiedzą” cała obsada oraz ekipa filmu pochodziła z Hiszpanii, a reżyser porozumiewał się z nimi przez tłumacza lub samodzielnie po angielsku lub hiszpańsku. „Gdy oglądasz ten film, zapominasz, że Asghar jest irańskim reżyserem. Widzisz prawdziwy obraz Hiszpanii w oczach kogoś, kto nie operuje kliszami”, zapewnia Penélope Cruz.

Farhadi z radością wspomina pracę na planie z hiszpańską ekipą. Podczas zdjęć powstał materiał „making of”, który stał się elementem teledysku promującego film do piosenki „Se Muere Por Volver” w wykonaniu hiszpańskiego producenta Javiera Limona i pochodzącej z Wenezueli piosenkarki Nelli.

„Wszyscy wiedzą" w kinach od 15 marca.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz