Historia Spartakusa

Spartakus   kiedyś i dziś  

Kto dziś nie zna historii gladiatora, charyzmatycznego Spartakusa, który jako pierwszy w historii przeciwstawił się potędze Rzymu? ? chyba tylko niemowlaki. Postać jak najbardziej autentyczna, która zapisała się w kartach historii jako przywódca największego powstania niewolników na przełomie lat 73 ? 71 r. p.n.e.

Historia bohatera

Spartakus to tracki wojownik ( przynajmniej taką mu przypisywano narodowość) wsławił się w świecie jako przywódca najgroźniejszego i największego powstania niewolników i gladiatorów. Zanim jednak trafił do szkoły gladiatorów ( ludus ) służył armii rzymskiej, z której zdezerterował. Został schwytany przez żołnierzy rzymskich i sprzedany do szkoły gladiatorów. Tam pokazał się jako znakomity gladiator, który przez pewien okres czasu jako nauczyciel szkolił innych cennej sztuki walki.

Spartakus jako słynny gladiator nigdy nie porzucił myśli o wolności, również złe traktowanie gladiatorów i niewolników przez ich panów sprawiło, ze kilka miesięcy później w szkole Batiatusa doprowadził do buntu. Wraz z 70 ludźmi areny zaatakowali dom lanisty pokonując strażników, wydostali się na wolność. Wódz poprowadził sprzymierzonych z nim ludzi na Wezuwiusz. Spartakus wyróżniał się spośród innych silnym charakterem i inteligencją, więc nic dziwnego, że ludzie mu ufali i przyłączali się do niego, malutka grupa powstańców z dnia na dzień powiększała swoje szeregi. Kierując się w stronę Wezuwiusza ( był to dobry punkt strategiczny dla powstańców) Spartakus pokonał swojego odwiecznego wroga Klaudiusza Glabera. Spartakus jednak, nie był jedynym wodzem sił powstańczych, oprócz niego kierowniczą rolę objęli również Ojnomaus, Kriksos, Kastus oraz Gannikus. Armia powstańcza wciąż rosła w siłę, przyjmując pod swe skrzydła coraz to większą liczbę zbuntowanych gladiatorów, pasterzy czy nawet wolnych chłopów bez ziemi. Zachęceni coraz większą ilością zwycięstw trackiego wojownika wciąż napływali nowi ochotnicy, chcący walczyć z Rzymianami pod rozkazami budzącego grozę zbuntowanego gladiatora. Jak podają źródła armia Spartakusa liczyła ponad 70 tys. ludzi.

W końcu i Rzym zaskoczony zwycięstwami dzielnego Spartakusa zmobilizował swoje siły. Do walki ze zbuntowanym wodzem posłał całą potęgę państwa pod dowództwem Marka Krassusa. Krassus to wielki wódz i polityk, który stał na czele 8 legionów ( jeden legion liczył około 4500 żołnierzy) i swoimi działaniami rozbijał oddziały Spartakusa. Może i nie doszłoby do klęski powstańców, gdyby nie opuścili go dwaj galicyjscy dowódcy z dość znaczącą liczbą ludzi. Drugą rzeczą jest fakt, że korsarze, którzy mieli pomóc Spartakusowi przerzucić ludzi na Sycylię zawiedli. W starciu z Markiem Krassusem, Spartakus został pokonany. On sam został zabity, jednak jego ciała nie odnaleziono. Niedobitki armii Spartakusa zostały schwytane przez oddziały rzymskie i ukarane. Sześć tysięcy żołnierzy ? wielkiego dowódcy? ukrzyżowano wzdłuż drogi z Kapui do Rzymu. Mimo klęski jaką poniósł wódz gladiatorów, zyskał nieśmiertelną sławę. Historia Spartakusa została sfilmowana kilkakrotnie, jednak największym uznaniem cieszyła się produkcja ? Spartakus? z 1960 r. gdzie w główną postać wcielił się znany aktor Kirk Douglas. Kirk Douglas- jeden z najsławniejszych aktorów tamtego okresu był producentem i pomysłodawcą sfilmowania historii wielkiego Spartakusa. Budżet tej niesamowitej produkcji wynosił wówczas 12 mln dolarów, to na ówczesne czasy dość spora sumka, dzięki której powstało tak wielkie widowisko filmowe. Film zaskakuje scenami, w których miało swój udział kilka tysięcy statystów, jest również dość brutalny jak na kino lat 60-tych. Trzeba wspomnieć również o innych sławach, które brały udział w produkcji filmu. Stanley Kubrick ? reżyser, który zastąpił pierwotnie zatrudnionego Anthon?ego Manna, Laurence Olivier ? wcielił się w postać Marka Krassusa, nawet Peter Ustinov, który napisał scenariusz do filmu znalazł swoje miejsce w filmie, kreował rolę lanisty Batiatusa. Nie ulega wątpliwości, że ten klasyk odnowiony w 1991 r. przez specjalistów na stałe zagościł w pamięci zagorzałych kinomaniaków. Stacja Starz reaktywowała historię Spartakusa, jak do tej pory powstały trzy części serialu. Pierwszy sezon serialu liczący 13 odcinków  ? Spartakus ? Krew i piach?( 2010), następnie powstał prequel ? Spartakus ? Bogowie areny?(2011) nakręcono tylko 6 odcinków oraz drugi sezon z liczbą 11 odcinków ? Spartakus ? Zemsta?. O historii powstawania tego serialu powstanie kolejny artykuł poświęcony tylko temu zagadnieniu.  
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz