HBO na wiosnę: „Trafny wybór” i „W cieniu”

HBO rozpoczyna sezon wiosenny z dwoma nowymi propozycjami serialowymi własnej produkcji. Tym razem wraz z BBC sięgnęli po prozę J.K. Rowling ?Trafny wybór? oraz wyruszyli do Rumunii, gdzie powstało ?W cieniu?.

Małe miasteczko gdzieś w Wielkiej Brytanii zachwyca lokalnym kolorytem, gdzie każdy zna każdego, a wszelkie odstępstwa od normy traktowane są z góry i z pogardą. Wśród malowniczych uliczek i starych budynków Pagford spotykają się burzliwe charaktery oraz niesamowite kontrasty. Z jednej strony bogata klasa wyższa zamieszkująca ogromne domy, chełpiąca się swoim arystokratycznym pochodzenie, a z drugiej kraina wyrzutków, gdzie toczy się walka o normalny dzień. Biedni i bogaci, inteligencja brytyjska i zagubieni narkomanii ? taki pejzaż maluje nam Rowling, uwypuklając różnice przez zbudowanie różnorodnej poglądowo i rasowo Rady Miejskiej.

Wielowątkowość powieści sprawia, że serial od pierwszego kadru nabiera ogromnego tempa. Dla tych, którzy nie zapoznali się z literackim pierwowzorem, mnogość bohaterów może być problematyczna, lecz z biegiem czasu można się przyzwyczaić do specyficznej narracji i odnaleźć zależności oraz powiązania pomiędzy bohaterami. ?Trafny wybór? w pierwszej odsłonie to klimatyczna opowieść o specyficznych charakterze, który nie przypadnie wszystkim do gustu. Choć napotkamy tu momenty humorystyczne, to całość i tak zatopi się w ponurej atmosferze walki o władzę, a wolne miejsce w radzie miejsce, zmusza mieszkańców do knucia i nieczystych zagrań. Jak to się wszystko potoczy?

?Trafny wybór? od 9 marca w HBO GO, a premiera na antenie HBO jest zaplanowana na 2 maja.

Nieco lepiej prezentuje się druga propozycja serialowa, która została zrealizowana przez HBO Europe i swoją premierę będzie miała 14 marca o godz. 22:00 w HBO. ?W cieniu? to opowieść o taksówkarzu Relu Oncesc (Serban Pavlu), który stara się pogodzić dwa światy: normalny i legalny z rodziną w tle z tym ciemny i mrocznym, pełnym gangsterskich porachunków i brudnych pieniędzy.

Relu jest typem twardziela, który w obcisłym podkoszulku paraduje po ekranie niczym hollywoodzki superbohater. Powściągliwy w okazywaniu emocji, wyważony i zdecydowany przyciąga swoją charyzmą, a to doskonałe cechy u pierwszoplanowego bohatera. Choć zajmuje się ściąganiem długów dla Capitana i nie unika przemocy, to mimo wszystko stara się zachować granice. Wszystko zaczyna się komplikować, kiedy musi wyegzekwować zwrot długo od Gianiego, dawnego znajomego, który obiecanych pieniędzy nie posiada, a przez przypadek ląduje na metalowym pręcie.

Mroczna atmosfera zostaje zrównoważona przez fantastyczny humor, który niesie całą fabułę do przodu.  Puszcza oko do widza, sugerując, że nie wszystko należy prać na poważnie. Choć takich produkcji powstało na pęczki i niczym szczególnym się nie wyróżniają, to ?W cieniu? zapowiada się interesująco głównie dzięki głównemu  bohaterowi. Pierwszy odcinek t o preludium do komplikacji i lawirowania na granicy obu światów, które pewnie prędzej czy później będą musiała dowiedzieć się o swoim istnieniu. Jak Relu pogodzi te skrajnie różne rzeczywistości? Czy taksówkarz i ojciec może być ulubieńcem rumuńskiego mafioso? O tym przekonamy się, oglądając HBO. 


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz