Głośny dokument HBO „Droga do wyzwolenia”. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary w HBO2

W środę, 3 czerwca w paśmie Bez cenzury w HBO2 zostanie wyemitowany dokument HBO w reżyserii laureata Oscara, Alexa Gibney?a Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary (Going Clear: Scientology and the Prison of Belief). Film był jedną z najgłośniejszych produkcji prezentowanych podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Sundance.

Oparty na książce zdobywcy nagrody Pulitzera Lawrence?a Wrighta film dokumentalny Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary przedstawia sylwetki ośmiu byłych członków Kościoła Scjentologicznego, którego wyznawcami są m.in. słynni hollywoodzcy aktorzy. Ich wyznania rzucają nowe światło na praktyki scjentologów. Opowiadają oni o osobistych doświadczeniach, ujawniają także, na jakie poświęcenie są gotowi wyznawcy tego kościoła w imię religii.

Dokument opowiada o początkach założonego przez pisarza L. Rona Hubbarda Kościoła Scjentologicznego oraz jego niezwykłej popularności w Hollywood i poza Fabryką Marzeń. Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary to przede wszystkim szokujące wyznania byłych wyznawców Kościoła Scjentologicznego - niektórzy z nich stali wysoko w kościelnej hierarchii lub - tak jak Paul Haggis (Miasto gniewu) - są znanymi postaciami Hollywood. Każdy z nich opisuje regularne szantaże i nadużycia zaufania, jakich dopuszczają się hierarchowie kościoła.

Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiada Alex Gibney. Dokument powstał na podstawie książki Lawrence?a Wrighta pod tym samym tytułem. Producentami filmu są Alex Gibney, Kristen Vaurio i Lawrence Wright.

Premiera dokumentu Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary odbędzie się w środę, 3 czerwca o godz. 22.00 w paśmie Bez cenzury w HBO2. Powtórkę filmu będzie można obejrzeć w piątek, 5 czerwca o godz. 15.55 również w HBO2. Dokument będzie dostępny od 1 czerwca w serwisie HBO GO.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz