George Orwell jako bohater „Obywatel Jones”. Film wciąż w kinach

George Orwell, autor „Folwarku zwierzęcego”, jednym z bohaterów filmu Agnieszki Holland

„Obywatel Jones” wciąż w kinach

Głównym bohaterem „Obywatela Jonesa” jest dziennikarz, który chce przedstawić światu prawdę o Wielkim Głodzie. Gareth Jones nie jest jednak jedynym bohaterem filmu. Obok innych historycznych postaci – w tym m.in. Waltera Duranty’ego, skompromitowanego laureata nagrody Pulitzera, który ignorował doniesienia o stalinowskiej zbrodni – znaczący w historii Jonesa, choć drugoplanowy, jest też George Orwell, autor „Folwarku zwierzęcego”. To kulisy śledztwa walijskiego dziennikarza były bowiem inspiracją do napisania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku.

Brytyjski dziennikarz i pisarz George Orwell - a właściwie Eric Blair, którego dzieła utrwaliły się pod przyjętym pseudonimem – jest narratorem „Obywatela Jonesa”. To od scen przedstawiających pisarza przy maszynie zaczyna się film. Literat, pisząc „Folwark zwierzęcy”, wspomina spotkanie z Gareth Jonesem. Słynna powieść stanowi spoiwo powiązań między Jonesem a Orwellem. Legendarne dzieło posługuje się alegorią opisując świat przywódców typu Stalina, przyjmujących formę zwierząt oraz posługujących się propagandą i wykluczeniem, by sprawować władzę nad innymi.

Parabole w stworzeniu opowiadania były bowiem niezbędne. Orwell – jak podkreśla reżyserka filmu Agnieszka Holland - wielokrotnie wspominał w swoich esejach, jak zachodni dziennikarze pracujący w Moskwie bronili się przed wyjawianiem prawdy o dyktatorskich zbrodniach Stalina (jak m.in. Duranty). „Orwell był więc bardzo świadomy tego, jak wielką krzywdę wyrządzono Garethowi Jonesowi, dlatego ubrał Folwark zwierzęcy w tak alegoryczną formę. Inaczej mógłby nie zostać wydany” – mówi Holland. Nie mógłby zostać wydany, a także w przewrotny sposób nie przybliżyłby milionom czytelników na całym świecie realiów funkcjonowania komunistycznego reżimu. Nie wpisałby się też do historii literatury.

„Obywatel Jones” – film o dziennikarzu, którego odkrycia zainspirowały Orwella

Wciąż w kinach

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz