Gdy w Twin Peaks diabeł mówi dobranoc, to w Kolorado Michael Jackson spotyka Człowieko-Niedźwiedzio-Świnię!

Raczej nie znajdziecie ich na mapie. A jeśli już, to i tak wyglądają inaczej niż w folderach turystycznych. Twin Peaks, Fargo, Stepford, Sunnydale, Salem, Smallville, Raccoon City ? małe miejscowości kryjące wielkie tajemnice. Teraz do mieścin z piekła rodem dołącza ?Miasteczko Cut Bank? w Montanie ? ponoć najzimniejsze miejsce w USA. To jego ulicami przechadzają się Liam Hemsworth, John Malkovich, Bruce Dern, Billy Bob Thornton, Oliver Platt. I to tu szalony taksydermista, Michael Stuhlbarg, po raz pierwszy chwyta za siekierę. A za wszystkim stoi Matt Shakman, współtwórca najbardziej nowatorskich amerykańskich seriali ostatnich dekad: ?Dr House?, ?Mad Men? i ?Sześć stóp pod ziemią?!

Straszna ta jankeska prowincja ? przekonują twórcy filmów i seriali. Jeszcze nie pochowano wszystkich ofiar ?Detektywa?, a amerykańskie bezdroża znów zalały się krwią.  Tym razem w ?Miasteczku Cut Bank?, gdzie życie ? jak u Coenów ? jest śmiertelnie proste. Nawiązujący do kamieni milowych gatunku: ?Fargo? i ?To nie jest kraj dla starych ludzi? thriller wchodzi właśnie na ekrany i zachęca kinomanów do przypomnienia najciekawszych przedstawicieli filmowej prowincji USA.

Filmoznawczą wyprawę trzeba zacząć od Twin Peaks, gdzie życie miejscowych zmroziła śmierć Laury Palmer, a agent Dale Cooper właśnie przekracza próg hotelu Bena Horne'a. Nie zabawimy tu długo, bo skoro powiało już chłodem, to porzucamy śledztwo FBI i lądujemy wśród śniegów Minnesoty. Tu, w niewielkim Fargo, pewien sprzedawca samochodów planuje porwać własną żonę. Jego czyn da początek serii makabrycznych wydarzeń, w których udział wezmą gburowaty teść, dwóch psychopatycznych bandziorów i policjantka w zaawansowanej ciąży. Niezapomniane widoki i wrażenia gwarantowane. Nim w Fargo stopnieje śnieg, przenosimy się do Stepford. Droga do pastelowej idylli wiedzie przez pachnące stosami Salem i Smallville, gdzie przed światem ukrywa się młody Kal El. W samym Stepford pijemy kawę z towarzystwie Nicole Kidman. Jak zwykle pięknej, choć dziwnie? nieludzkiej. I znów ruszamy w drogę.

Następny na mapie jest Sunnydale ? rodzinne miasto Buffy Summers. Założone w 1899 roku, jako ?Boca del Infierno? (Paszcza Piekieł), kalifornijskie miasteczko szczyci się plażami, piękną pogodą i cenionym University of California at Sunnydale. Przynajmniej za dnia. Bo po zmroku otwiera podwoje dla wampirów i demonów, które sekretnym portalem migrują do świata ludzi. Jeszcze groźniej robi się w Raccoon City. O znanym z ?Resident Evil? mieście złośliwi powiadają, że składa się z samego komisariatu policji, biblioteki i sieci kanałów. To jednak nieprawda, co potwierdzi każdy ? żywy i nieżywy ? pracownik Korporacji Umbrella.

Strach się bać, więc by nieco rozluźnić atmosferę, przybijamy piątkę Simpsonom w Springfield i już jesteśmy w South Park w stanie Kolorado. Pozornie jest zabawniej, ale wskażcie inne miasto, w który duch Michaela Jacksona spotyka Człowieko-Niedźwiedzio-Świnię, zapalenie spojówek powoduje plagę zombie, a kosmici wszczepiają krowom sondy analne. ?Friendly faces every where, humble folks without temptation? ? chce się zaśpiewać w ślad za lokalną piosenką.

Koniec końców wracamy do Cut Bank. Kamera śledzi tu bohaterów wnikliwie i w stylu Davida Finchera, a na ścieżce dźwiękowej Johnny Cash przechadza się pod rękę z Trentem Reznorem! Wszystko zaś wieńczy zbiór sławnych mieszkańców, wśród których znaleźli się m.in. Liam Hemsworth, John Malkovich, Bruce Dern, Billy Bob Thornton, Oliver Platt i Michael Stuhlbarg. ?Cut Bank w Montanie ? najzimniejsze miejsce w Ameryce. Położone pomiędzy Great Plains a kanadyjską granicą miasteczko to miejsce, w którym czas się zatrzymał. Skromna i niewinna miejscowość, jak z obrazów Normana Rockwella, albo Edwarda Hoppera. Tu wszyscy się znają, główną ulicę wypełniają przyjazne i uśmiechnięte twarze mieszkańców. Wyjątkiem jest Dwayne McLaren ? obecnie mechanik samochodowy, niegdyś, w czasach liceum, największa gwiazda footballu ? który marzy o tym, żeby wyjechać z piekielnego miasteczka. Nie widzi dla siebie przyszłości w miejscu, w którym króluje przeszłość. Dwayne uruchamia ciąg wydarzeń, które na zawsze zmienią jego życie, a także życie Cut Bank. To mrożący krew w żyłach film. Osobisty i panoramiczny zarazem ? John Ford w świecie Davida Finchera? ? mówi reżyser Matt Shakman.

W jego filmie eks-gwiazdor licealnej drużyny futbolowej ? Dwayne McLaren (Liam Hemsworth) i jego piękna dziewczyna ? Cassandra (Teresa Palmer) marzą, by wyrwać się z rodzinnego Cut Bank w Montanie. Przepustką do lepszego świata może być zarejestrowane przez Dwayne?a na wideo zabójstwo listonosza i nagroda w wysokości 100 000 dolarów, którą wyznaczyła firma pocztowa za dostarczenie dowodów zbrodni. Jednak prowadzący śledztwo szeryf (John Malkovich) nie wierzy, że Dwayne znalazł się na miejscu przestępstwa przypadkowo, zaś porywczy adresat jednej z zaginionych, wraz z listonoszem, przesyłek nie cofnie się przed niczym, aby ją odzyskać. Intryga się zagęszcza, a senne na pozór miasteczko Cut Bank ujawnia przed mieszkańcami kolejne szokujące tajemnice?

?Miasteczko Cut Bank? od dziś kinach

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz