Fragmenty „Snu o Warszawie” – filmowej biografii Niemena!

Zapraszamy do obejrzenia 4 fragmentów z filmu ?Sen o Warszawie? w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, pierwszego pełnometrażowego filmu biograficznego o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Dowiadujemy się z nich jak powstał pseudonim artystyczny Czesława Wydrzyckiego oraz jeden z jego największych przebojów ? ?Sen o Warszawie?, jakie metody stosowały komunistyczne władze, by skompromitować muzyka, a zaproszeni goście opowiadają o jego związku z włoską piosenkarką Faridą.

"Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni ? w sumie ponad 50 osób ? a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=QrvgBAaDXgw[/youtube]

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=5BrGDQnN7ao[/youtube]

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=YOlIia7MqbY[/youtube]

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=Qk55NE91-Xo[/youtube]

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika ?Polityka? na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: ?Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni??). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie ? własną młodość.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz