Filozofka, modelka Picassa, sadystka. Historia Julii Brystygierowej w zwiastunie „Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego.

Przejmująca historia jednej z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Premiera oficjalnego zwiastuna ?Zaćmy? ? nominowanego do Złotych Lwów obrazu Ryszarda Bugajskiego

zacma_fot.jacekdrygala-73

Była doktorem filozofii, pisarką, modelką Pabla Picassa i Amadeo Modiglianiego. Jednak do historii przeszła jako ?Krwawa Luna? ? jedna z najbardziej niesławnych postaci powojennej Polski. Osobie Julii Brystygierowej, sadystycznej funkcjonariuszki UB, swój najnowszy film poświęcił Ryszard Bugajski ? twórca wielokrotnie nagradzanych produkcji: ?Przesłuchanie? i ?Układ zamknięty?. Nominowana do gdyńskich Złotych Lwów ?Zaćma? wejdzie do kin 14 października. Światowa premiera obrazu odbędzie się jednak wcześniej, bo w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Obok Marii Mamony (?Układ zamknięty?), która zagrała w ?Zaćmie? główną rolę, w filmie zobaczymy, m.in.: Janusza Gajosa ? zdobywcę nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni, Małgorzatę Zajączkowską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Marka Kalitę.

Druga połowa lat. 50. Julia Brystygierowa, zwana ?Krwawą Luną?, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

?Moim celem jest, by zewnętrzne wydarzenia stały się drugorzędne wobec tego, co dzieje się w psychice mojej bohaterki przeżywającej psychiczny kryzys. Stanęła ona na moralnym rozdrożu. Jeżeli chce odkupienia, musi potępić całe swe dotychczasowe życie, przyjąć zupełnie inną hierarchię wartości. Wspomnienia z przeszłości ? prawdziwe i zmyślone ? współczesne projekcje marzeń, przeplatają się ze sobą, nakładają na realne zdarzenia. Chodzi o to, by widz miał wrażenie, że ?siedzi w głowie? bohaterki, by w jak największym stopniu mógł utożsamić się z nią, zrozumieć jej dramat, jej motywacje.? ? Ryszard Bugajski, reżyser.

"Zaćma" w kinach od 14 października 2016

Źródło:materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz