Filmy oscarowe warte obejrzenia. Lista filmów

Oscary przez wiele osób przestały być synonimem wysokich wartości artystycznych, zwłaszcza biorąc pod uwagę niektóre tytuły zwycięskie. Nie oznacza to jednak, że w ciągu ostatnich lat nie znalazły się pozycje warte uwagi, filmy ważne, piękne oraz takie, które po prostu trzeba obejrzeć. Przedstawiamy krótką listę tytułów, które warto znać.

Czy warto oglądać filmy oscarowe?

Zarówno Oscary, jak i wiele innych nagród przyznawanych na galach filmowych z założenia mają promować wysoką kulturę i tytuły, które w jakiś sposób wyróżniły się na tle setek innych. Patrząc na to, co od kilku czy kilkunastu lat się dzieje i komu przyznawane są takie wyróżnienia, nierzadko można mieć wątpliwości co do słuszności takich decyzji, ale warto pamiętać, że nie jest to na szczęście normą. Nie brakuje pozycji, które ogląda się z przyjemnością i każdy z nas może mieć do nich łatwy dostęp. Nie tylko kina mogą serwować nam dobrą rozrywkę, obecnie filmy online na player.pl to też filmy nagradzane i wiele serwisów VOD, krótko po nominacjach wypuszcza je do szerszego obiegu.

Irlandczyk

Jeden z nowszych filmów, ponieważ jest to z 2019 roku, zdobył wiele nagród i wyróżnień, a był nominowany do Oscara. Fabuła skupia się na płatnym mordercy, który wraca wspomnieniami do przeszłości oraz swojej współpracy z mafią i z czym się to wiązało. Genialna obsada, szczególnie obecność Roberta De Niro i Al Pacino, zrobiła swoje.

Historie małżeńskie

Ten film także jest z 2019 roku i zdecydowanie różni się od poprzedniego tytułu. To dość spokojna i ciepła opowieść, ale niepozbawiona pewnej głębi. Małżeństwo po blisko 10 latach trwania zaczyna się psuć. Wydawać by się mogło, że to szczęśliwa rodzina, ale w rzeczywistości, wcale taka nie była i tu pojawia się cały ciąg zdarzeń, pokazujący, w jaki sposób codzienne sytuacje mogą mieć wpływ na związek i co tak naprawdę jest w życiu ważne.

Casablanca

To już klasyk, a Casablancę (1942) widział pewnie praktycznie każdy – jeżeli nie, warto obejrzeć ten melodramat. To prawdziwy wyciskacz łez, zwłaszcza że temat fabuły jest ciężki. Akcja dzieje się w czasie II wojny światowej. Właściciel klubu nocnego spotyka byłą kochankę, która wraz z mężem, członkiem ruchu oporu, chce zdobyć listy tranzytowe, aby móc wyjechać do USA.

Lot nad kukułczym gniazdem

Jeżeli ktoś lubi dramaty psychologiczne, „Lot nad kukułczym gniazdem” będzie doskonałym pomysłem na seans. Ten film z 1975 roku opowiada o szpitalu psychiatrycznym, którego działanie i sposób traktowania pacjentów zdecydowanie nie jest najlepszy. Są ładowani lekami, poniżani i odczłowieczani, a prym w tych torturach wiedzie bezwzględna pielęgniarka siostra Ratched.

Lista Schindlera

Nie jest to najnowszy film, ale od momentu premiery w 1993 roku, wciąż jest to jeden z najlepszych filmów, który jednocześnie emanuje tak dużą dawkę emocji, że nie można go nie znać. Fabuła odgrywa się w czasach II Wojny Światowej, a głównym bohaterem jest Oskar Schindler, który podjął się rzeczy niewyobrażalnej – uratował przed pobytem w obozie koncentracyjnym setki dzieci.

Gladiator

Czy można połączyć historię, dramat i akcje? Zdecydowanie tak i Gladiator jest tego doskonałym przykładem, nie bez powodu zgarnął też aż 5 statuetek Oscara. Ten film z 2000 roku opowiada historię byłego rzymskiego generała Maximusa, który w jednej chwili traci wszystko i staje się gladiatorem toczącym walki na arenie.

Piękny umysł

Z pozycji Oscarowych warto obejrzeć także i ten film. Oparty luźno na prawdziwej historii genialnego profesora, który jest matematykiem i noblistą. Niestety, choć w jego życiu wiele się układa, nie na wszystko ma on wpływ, między innymi na rozwój choroby, która niestety sprawia, że powoli zaczyna się on zatracać w swoim życiu i pasji.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz