Filmowy debiut jednego z najlepszych polskich wokalistów – Krzysztof Zalewski w „Historii Roja”

Krzysztof Zalewski-Brejdygant ? utalentowany muzyk i kompozytor zagrał tytułową rolę w ?Historii Roja? ? pierwszym filmie fabularnym o Żołnierzach Wyklętych. Prezentujemy sylwetkę artysty.

Krzysztof Zalewski-Brejdygant jest muzykiem, kompozytorem i autorem tekstów, zaliczanym do najlepszych wokalistów w Polsce. Po wydaniu debiutanckiej płyty ?Pistolet? zniknął na 9 lat z pierwszego planu na scenie. W tym czasie szlifował warsztat i zdobywał doświadczenie. Występował przez ten okres m.in. z Katarzyną Nosowską, HEY, Muchami czy BRODKĄ. W 2013 roku powrócił z autorską płytą ?ZELIG?. Album ten był wymagający, szukający nowych dróg i nie dający się zagrzebać w rutynie. Latem 2015 roku Zalewski tworzył wraz z Organkiem trzon zespołu Męskie Granie Orkiestra na trasie MG.

Budyń, czyli Jacek Szymkiewicz z zespołu Pogodno, tak mówi o jego muzyce: ?to narracje przepełnione miłością, tęsknotą, odwagą, nadzieją, strachem i całym spektrum młodego serca, spragnionego życia w każdej jego nieprzewidywalnej magnetycznej odsłonie.?. Obecnie Zalef pracuje już nad kolejnym albumem, a w oczekiwaniu na jej premierę odbyła się wyprzedana trasa ?ZALEWSKI SOLO ACT? na której wystąpił w bardzo widowiskowej solowej odsłonie, którą Krzysztof nazywa ?cyrkiem ZALEWSKI?.

Już w marcu widzowie w całej Polsce będą mogli poznać młodego artystę z zupełnie nowej strony. Krzysztof Zalewski zagrał bowiem główną rolę w filmie Jerzego Zalewskiego ?Historia Roja?. Muzyk wcielił się w postać Mieczysława Dziemieszkiewicza pseudonim ?Rój? - młodego żołnierza polskiego podziemia antykomunistycznego.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=_irB8S0QAQw[/youtube]

?Historia Roja? w kinach od 4 marca

Wiosna 1945 roku. 20-letni Mieczysław Dziemieszkiewicz, pseudonim ?Rój?, traci starszego brata, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych na Mazowszu, zamordowanego przez żołnierzy sowieckich. Wraca w rodzinne strony i wstępuje do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jako dowódca oddziału partyzanckiego przez kolejnych 6 lat kontynuuje walkę o wolną Polskę z sowieckim okupantem, siejąc postrach wśród funkcjonariuszy UB i kolaborantów. Komunistyczne władze robią wszystko, aby namierzyć i zlikwidować ?wroga władzy ludowej?.

Mieczysław ?Rój? Dziemieszkiewicz w 2007 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który objął film Jerzego Zalewskiego Honorowym Patronatem.

?Oni walczyli po wojnie z nowym, sowieckim okupantem, wiedząc, że istnieje polski rząd w Londynie, że kategorie Bóg, Honor, Ojczyzna nie zostały zawieszone. Młodzi, tacy jak "Rój", żyli mitologią wojny starszych braci. Nie byli nią zmęczeni. Weszli w drugą okupację, jakby się bawili w berka. Właśnie ta młodość "Roja" powinna być przekonująca dla dzisiejszego młodego widza. "Rój" to taki Piotruś Pan, ale też tolkienowski Frodo, który wie, że ma nieść pierścień, ale do końca nie wie gdzie, bądź nie ma dokąd. A może ma go zanieść do naszej pamięci??

Jerzy Zalewski, reżyser filmu

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz