Filmowe (ob)sesje: ?Pod Mocnym Aniołem?, reż. Wojciech Smarzowski w Kinie Praha!

Kino Praha i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zapraszają na kolejne spotkanie z filmem psychologicznym w ramach cyklu ?Filmowe (ob)sesje?. We wtorek, 21. kwietnia o godz. 20.00 pokażemy film ?Pod Mocnym Aniołem? w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusje z ekspertami z SWPS. Bilety już w sprzedaży!

 

?Filmowe (ob)sesje? to cykl spotkań, podczas których w wybrany wtorek każdego miesiąca prezentujemy filmy o tematyce psychologicznej. Celem projektu jest przybliżenie widzom problemów i zaburzeń natury psychologicznej oraz obalenie mitów i stereotypów z nimi związanych. Podczas dyskusji z ekspertami z SWPS staramy się przeanalizować postępowania osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami oraz trudnymi relacjami w rodzinie. Podczas naszych sesji, filmowa fikcja będzie platformą do rozmowy na wiele społecznie ważnych tematów, na które nie zawsze jest czas w codziennych rozmowach wśród przyjaciół i o których nie myślimy, dopóki bezpośrednio nie dotyczą nas lub naszych bliskich.

We wtorek, 21. kwietnia o godz. 20.00 pokażemy film ?Pod Mocnym Aniołem? w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

?Pod Mocnym Aniołem? ? To wstrząsająca opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego ? i o miłości, która wszystko ocala. Scenariusz jest oparty na znakomitej powieści Jerzego Pilcha ?Pod Mocnym Aniołem? (Nagroda Literacka NIKE 2001). Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma, po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej bez końca.

Po pokazie filmu ?Pod Mocnym Aniołem? zapraszamy na dyskusje z ekspertami z SWPS:

  • Anna Sternik ? psycholog,kierownik Poradni Odwykowej, absolwentka Wydziału Psychologii Klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończyła Studium Pomocy Psychologicznej i oraz Studium Terapii Uzależnienia . Certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień (Instytut Psychologii Zdrowia PTP). Ukończyła szereg szkoleń z zakresu psychoterapii, m.in. psychoterapia osób współuzależnionych, DDA, par z problemem uzależnienia, Racjonalnej Terapii Zachowania.

  • Piotr Borkowski ? Kulturoznawca, filmoznawca. W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej prowadzi zajęcia z zakresu narratologii filmowej, gatunkowego kina amerykańskiego, historii i współczesnej sytuacji kina. Scenarzysta filmowy współpracujący m.in. z Bartkiem Konopką i innymi reżyserami młodszego pokolenia. Członek Zarządu Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Zapraszamy naspotkanie z cyklu?Filmowe (ob)sesje?!

PROGRAM:?Filmowe (ob)sesje?

Ceny biletów: 20 zł ? normalny 17 zł ? ulgowy

21 kwietnia, godz.20.00

?Pod mocnym aniołem?, reż. Wojciech Smarzowski

Jerzy (Robert Więckiewicz) to pisarz i alkoholik. Kiedy zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska), postanawia walczyć z nałogiem i zdaje się, że wierzy, iż naprawdę może z niego wyjść. Ląduje na odwyku, gdzie poznaje innych alkoholików i ich historie. Po leczeniu powraca do baru ?Pod mocnym aniołem? niczym bumerang. Ile razy Jerzy będzie musiał przejść odwyk? Jak upadlający może być nałóg i czy w życiu alkoholika jest szansa na happy end?

19 maja, godz.20.00

?Sztuka płakania?, reż. Peter Sch?nau Fog

Świat w filmie pokazany jest z perspektywy 11-letniego Allana (Jannik Lorenzen), który chciałby szczęścia dla swoich bliskich. Najbardziej martwi się o swojego ojca (Jesper Asholt), którego płacz często słychać w ich domu. Allan namawia siostrę, by pocieszała ojca swoimi tajemniczymi metodami. Jak zmierzyć się z problemem molestowania seksualnego? Czy toksyczne relacje w rodzinie da się naprawić? Jak wyglądają zaburzenia w roli rodzica i dziecka? Kto jest winny i dlaczego wszyscy ponoszą konsekwencje?

23 czerwca, godz.20.00

?Kieł?, reż. Giorgos Lanthimos

Rodzice wraz z trójką dzieci mieszkają w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem i nikt prócz ojca (Christos Stergioglou)nie ma prawa wychodzić poza teren posiadłości. Dorosłe dzieci żyją pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym. Pod wpływem filmu przemyconego do ich domu przez znajomą, rodzeństwo zaczyna podejrzewać, że rzeczywistość za murem różni się od tej, którą pokazują im rodzice. W ?laboratoryjnych? warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata.

*Program cyklu ?Filmowe (ob)sesje?może ulec zmianie.

Spotkania poprowadzi Piotr Szygalski - dziennikarz portalu "Kulisy Kultury", przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował też m.in. z ?Machiną?, ?Maximem? i "Playboyem?. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TVP: ?Ulice Kultury?, ?Dzięki Bogu już piątek?, ?Kulturalni? i "Wstęp Wolny".

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz