„Film ważny dla wielu pokoleń Polaków” – Jan Komasa dziękuje i dedykuje ?Miasto 44? Powstańcom!

W Warszawie o premierze filmu Jana Komasy od kilku tygodni przypomina ogromny plakat, który ? dzięki uprzejmości Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego ? zawisł na froncie historycznego budynku PAST-y, jednego z symboli Powstania Warszawskiego. Baner pozostanie w tym miejscu od 1 sierpnia przez 63 dni ? tyle ile trwało Powstanie Warszawskie ? i jest symbolicznym znakiem wsparcia filmu ze strony Powstańców i środowisk kombatanckich. ?Mam nadzieję, że w "Mieście 44" zobaczą samych siebie, poczują, że wreszcie spełniło się to, o co walczyli? ? mówi reżyser.

Przedstawiający graną przez Annę Próchniak łączniczkę Biedronkę poster o imponujących wymiarach 10 na 20 metrów zawisł na gmachu PAST-y 26 lipca. Tego właśnie dnia w Warszawie z wielkim sukcesem frekwencyjnym po raz 1. wystartował Bieg PAST-y i odbyła się 24. edycja Biegu Powstania Warszawskiego. W biegu udział wzięła 44-osobowa grupa, reprezentująca film ?Miasto 44? ? oficjalnego partnera XXIV Biegu Powstania Warszawskiego. W jej skład weszli aktorzy z wyczekiwanej produkcji Jana Komasy ? Józef Pawłowski, Maurycy Popiel, Michał Meyer, znana z plakatu Anna Próchniak, przyjaciele i fani filmu oraz żołnierze jednej z elitarnych formacji Wojska Polskiego.

Wysłannicy ?Miasta 44? pod PASTą pojawili się ponownie 20 sierpnia w 70. rocznicę odbicia budynku z rąk żołnierzy niemieckich. W uroczystych obchodach, których partnerem był Kino Świat ? dystrybutor film ?Miasto 44? ? u boku Powstańców, przedstawicieli władz stolicy i środowisk kombatanckich, uczestniczył m.in. Michał Meyer, odtwórca roli ?Pająka?.

Uczestnictwem w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego twórcy ?Miasta 44? starają się podziękować Powstańcom za pomoc i nieoceniony wkład w powstanie filmu. ?Udało nam się nawiązać kontakt z około 30 osobami, które na planie pełniły funkcję konsultantów, stanowiąc cenne źródło wiedzy i informacji, podpowiadając różne rozwiązania, a nawet sceny, jak np. słynna godzina ?W?? ? mówi Jan Komasa. ?Rozmawialiśmy dosłownie o wszystkim: jak się prowadzi akcję, jakich komend się używa, jak zwracano się do siebie, jak zwracano się do kobiet i jakie były stosunki towarzyskie. Czasami nie były dla mnie ważne same informacje, ale sposób ich przekazywania przez powstańca, jego gesty. Te spotkania służyły napełnieniu mojej głowy różnego rodzaju ?witaminami?, które wykorzystywałem, bądź nie, przy pisaniu scenariusza, a potem w pracy z aktorami? ? opowiada reżyser.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=fBAEoOFM1nw[/youtube]

?Miasto 44? w kinach od 19 września

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

2 thoughts on “„Film ważny dla wielu pokoleń Polaków” – Jan Komasa dziękuje i dedykuje ?Miasto 44? Powstańcom!

Dodaj komentarz