Film „Przypadek” w marcowym I Love Polish Cinema

24 marca, o godzinie 20.00 zapraszamy do kina Iluzjon na film Przypadek w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego - kolejny film z cyklu: I LOVE POLISH CINEMA realizowanego przez Filmotekę Narodową oraz Cyfrowe Repozytorium Filmowe. Projekt ten stworzony został z myślą o obcojęzycznych mieszkańcach Warszawy, ale także o wszystkich tych, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności językowe i wzbogacić swoją filmową wiedzę! Projekcje polskich filmów z angielskimi napisami to świetna lekcja języka angielskiego, ale również spotkanie z filmami tworzącymi historię polskiej kinematografii. Przed każdym seansem, kilkuminutową prelekcję, na temat filmu wygłosi filmoznawca, były dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.

Na spotkania w ramach cyklu filmowego: I LOVE POLISH CINEMA zapraszamy do kameralnej sali Mała Czarna w stołecznym kinie Iluzjon.

Filmy prezentowane będą w wersji zrekonstruowanej. OPIS FILMU

Przypadek r. Krzysztof Kieślowski, Polska 1981 112?

Film przedstawia trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba dogonienia odjeżdżającego pociągu. W wersji pierwszej Witek poznaje aktywistę komuni­stycznego, dzięki któremu otrzymuje pracę w organizacji młodzieżowej. Po dramatycz­nych wydarzeniach ma wyjechać z grupą ak­tywistów do Francji. Jest jednak lato 1980 r. Wersja druga - spóźniony Witek za­mierza wskoczyć do uciekającego pociągu. Zatrzymany przez policję wdaje się w bójkę z funkcjonariuszami, za co trafia do więzienia. Angażuje się w działalność opozycyjną. W trzeciej wersji Witek spóźnia się na pociąg. Na dwor­cu spotyka swoją dawną znajomą. Pobierają się. Witek kończy studia medyczne, zajmuje się pracą naukową. Otrzymuje ofertę wyjazdu do Libii. Film leżał na półkach przez sześć lat. Sens ?Przypadku?, jego wymiar filozoficzny z biegiem lat nabie­rają innego, uniwersalnego znaczenia.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz