Film o młodości, walce i miłości. ?Miasto 44? Jana Komasy w kinach od 19 września

?Miasto 44? nie będzie filmem o polityce ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Będzie filmem o młodości, walce i miłości. Tak o swoim dziele mówią twórcy nowego wysokobudżetowego obrazu Jana Komasy ? autora wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju ?Sala samobójców?. Dzięki filmowi ?Miasto 44? widzowie odkryją, że mimo grozy wojny, młodzi warszawiacy nigdy nie wyrzekli się uczuć, a zrujnowane ulice i zbombardowane podwórka miasta były świadkami wielu powstańczych ślubów.

fot. Ola Grochowska
fot. Ola Grochowska
fot. Ola Grochowska

W zniszczonej Warszawie miłość na stałe spleciona była ze śmiercią, przekonują znawcy tematu, a wśród nich Sławomir Koper. Autor książki ?Miłość w Powstaniu Warszawskim? przytacza niezwykłe historie zakochanych Warszawiaków, których uczucie kwitło mimo wszechobecnego terroru i zagrożenia. Według oficjalnych statystyk, w trakcie 63 dni Powstania odbyło się aż 256 ślubów! Mogło być ich nawet więcej, ale z różnych przyczyn nie wszystkie zostały zarejestrowane.

Czasem na przeszkodzie stawała śmierć kapelana, śmierć młodej pary lub ogólny bałagan, w którym formalności schodziły na plan dalszy. Atmosferę takiej ceremonii dopełniały obrączki wykonane z nakrętek i zwykłego metalu, bojowe stroje oraz konserwy mięsne lub kąpiel w ciepłej wodzie jako prezent dla nowożeńców.

Scena powstańczego ślubu znajdzie się również w ?Mieście 44?, gdzie sakramentalne ?tak? powiedzą sobie Kobra ? znany z ?Jesteś Bogiem? Tomasz Schuchardt oraz Beata ? debiutująca na dużym ekranie Karolina Staniec. W tej scenie dla bohaterów najważniejsze jest tu i teraz. Przeszli straszne rzeczy i zaczynają podejrzewać, że powstanie trwa o wiele dłużej niż powinno. Z tyłu głowy mają świadomość, że mogą to być ostatnie dni ich życia. W tej sytuacji miłość i szczęśliwe momenty są przeżywane najmocniej, zintensyfikowane do granic możliwości ? tłumaczy inny z filmowych debiutantów Michał Meyer, w ?Mieście 44? grający powstańca o pseudonimie Pająk.

Oficjalna strona filmu: http://miasto44.pl/

 ?Miasto 44? w kinach od 19 września 2014

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz