Festiwal Kamera Akcja – pozytywnie nakręceni!

W dniach 8-11 października, w filmowym mieście Łódź, odbył się wyjątkowy festiwal. To już szósta edycja wydarzenia: Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Jest to jedyny cykl warsztatów, spotkań, projekcji przeznaczonych dla ludzi zajmujących się profesjonalnie kinematografią ? dla recenzentów, dziennikarzy, blogerów, filmoznawców. Impreza nie zamyka się jednak na pasjonatów, którzy chcą poszerzyć swoje artystyczne horyzonty. W tym roku TOYA Studios (Kino Wytwórnia i Hala Wytwórnia) przemieniło się w miejsce z klimatem, pełne kinomanów, dla których przygotowano atrakcyjny program zajęć oraz filmowych perełek.

Co czekało na odwiedzających? Warsztaty m. in. z: analizy filmu, dźwięku w kinie, czy krytyki mówionej i pisanej (tutaj opowiadali redaktor Ale Kino+ - Błażej Hrapkowicz oraz Kaja Klimek - vlogerka i prowadzącą Weekendowy Magazyn Filmowy). Dodatkowo były liczne panele dyskusyjne, np. o przyszłości filmowej łodzi, produkcjach telewizyjnych czy dotyczące kinowych sales agentów ? zdradzające tajniki tego zawodu. Prelekcje prowadzili wykładowcy, doktorzy i profesorowie filmoznawstwa, dziennikarze, dźwiękowcy, a także ludzie z branży artystycznej. Grafik był napięty ? od rana do nocy (łącznie z afterparty z koncertami na żywo), a niektóre wydarzenia i tak pokrywały się w czasie.

Propozycje repertuarowe były bardzo zróżnicowane ? od dawnych filmów, po nowości królujące obecnie w box office?ach, czy produkcje przedpremierowe niedostępne jeszcze w Polsce. Można było wybierać spośród etiud, animacji, dokumentów, z przeważającą ilością fabuł. Dostępne było około 50 filmów ułożonych w kilka bloków tematycznych ? polskie obrazy doceniane na świecie, m.in. ?Intruz? (Magnusa von Horna ? szwedzkiego absolwenta łódzkiej filmówki; film obsypany nagrodami na tegorocznym festiwalu w Gdyni), ?Obywatel? (Stuhra) czy ?Moja krew? (Wrony), a także głośne zagraniczne produkcje, takie jak ?Plemię?, ?Love?, ?Młodość?. Odbyły się też przedpremierowe pokazy np. westernu ?Slow west? oraz komediodramatu ?Fusi?. Można było obejrzeć kinematografię polską, amerykańską, rumuńską, islandzką ? jednym słowem przegląd wyselekcjonowanych produkcji z całego świata!

Dodatkową atrakcją i zwieńczeniem akcji był spacer po Łodzi filmowej (bilety rozeszły się błyskawicznie), a także tzw. szybkie randki z krytykami - stworzone wg idei fast date. Tutaj jednak nikt nie szukał swojej drugiej połówki, ale miał kilka minut by wymienić się swoimi spostrzeżeniami z innymi krytykami czy filmowymi fanami. Po chwili każdy musiał się przesiąść i miał szansę porozmawiać z następną osobą. Ciekawy pomysł i odejście od tradycyjnych atrakcji.

Festiwal zamykało spotkanie, gdzie przedstawiano case study ?Baby Bump? ? filmu trójki zwycięzców weneckiego Biennale ? College Cinema. Premiera wygranego projektu odbyła się na prestiżowym festiwalu w Wenecji. O nietypowym procesie twórczym opowiadał sam reżyser Kuba Czekaj oraz producentka Magda Kamińska. Wstęp na spotkanie (jak i na wiele innych) był bezpłatny.

Kamera Akcja to festiwal inny niż wszystkie, na który z pewnością warto czekać kolejny rok.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz