Ekranizacja najbardziej poczytnego e-booka w historii ?Dawca Pamięci?na naszych ekranach!

20 sierpnia - na dwa dni przed premierą kinową ?Dawcy Pamięci?, nakładem Wydawnictwa Galeria Książki w księgarniach pojawi się bestsellerowa powieść autorstwa Lois Lowry pt.: ?Dawca?, na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

Wydana w 1993 roku powieść science-fiction ?Dawca? autorstwa Lois Lowry natychmiast stała się bestsellerem, a także najbardziej poczytnym młodzieżowym e-bookiem w historii wydawnictwa Harper Collins. Rozeszła się w ponad 10 milionach egzemplarzy. Zyskała nie tylko liczne grono fanów na całym świecie, ale trafiła także do kanonu lektur w amerykańskich szkołach. Pomysł realizacji filmu narodził się ponad 20 lat temu w głowie Jeffa Bridgesa. ? ?Szukałem materiału, który mógłby posłużyć za kanwę filmu z udziałem mojego ojca, Lloyda Bridgesa? - wspomina aktor i producent. Lektura potwierdziła przeczucie Bridgesa - ?Wiedziałem już, że to materiał, którego szukałem?.

Artysta natychmiast przystąpił do pracy! Chwycił za domową kamerę wideo i razem ze swoim ojcem w roli Dawcy nakręcił roboczy filmik. Na premierę profesjonalnej, kinowej wersji przyszło mu jednak poczekać aż do dziś. Nie spełnił swojego marzenia realizacji filmu z ojcem - Lloyd Bridges zmarł w 1998 roku. W Dawcę wcielił się ostatecznie sam.

Sama autorka tak wspomina genezę swojej książki: "Dawca" nie miał być dziełem o charakterze politycznym. Inspiracja leżała o wiele bliżej. Był nią mój ojciec, podówczas już leciwy mężczyzna. Odwiedzałam go regularnie co sześć tygodni i widziałam jak stopniowo uciekają jego wspomnienia, tak dla mnie ważne. Zaczął zapominać o swoich bolesnych, w tym wojennych doświadczeniach, o śmierci swojego pierwszego dziecka, mojej siostry, która odeszła w bardzo młodym wieku. Im mniej pamiętał, tym bardziej był szczęśliwy, zadowolony. Dało mi to do myślenia. Zrozumiałam jak ważna jest pamięć i jak można nią manipulować.?

Inspiracje tkwiły też w dzieciństwie pisarki - spędziła je na wiecznych przeprowadzkach pomiędzy kolejnymi bazami wojskowymi rozsianymi po całym świecie. Jej ojciec służył i wszędzie, gdzie go kierowano, zabierał ze sobą rodzinę. W każdej z baz obowiązywały te same zasady. Wszyscy żyli w identycznych domach. Tak powstał świat Jonasa i Dawcy Pamięci.

- ?Wielu scenarzystów zmierzyło się z ?Dawcą?. Przez moje ręce przewinęło się wiele różnych wersji scenariusza? ? zdradza Lois Lowry. ? ?Nie było to łatwe zadanie - pióro i kamera mówią innymi językami. Historia rozgrywa się głównie w świadomości Jonasa. Przedstawienie tego na ekranie jest olbrzymim wyzwaniem.?

(okładka książki ?Dawca? autorstwa Lois Lowry)

Efekty pracy scenarzysty i twórców filmu polscy widzowie będą mogli podziwiać na wielkim ekranie już od 22 sierpnia. Dwa dni wcześniej (20 sierpnia) do księgarni w całej Polsce trafi ?Dawca? ? książka Lois Lowry, na podstawie której nakręcono ?Dawcę Pamięci?.

?Dawca Pamięci? w kinach od 22 sierpnia

Źródło:materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz