„Efekt domina” potrójnym zwycięzcą 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Pełnometrażowy dokument ?Efekt domina? w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył trzy nagrody na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymał nagrodę ZŁOTY RÓG w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym, nagrodę ZŁOTY LAJKONIK w Konkursie Polskim oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Film wejdzie do polskich kin 26 września.

Nagrodę ZŁOTY RÓG w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym ?za przejmującą opowieść o tym, jak trudna bywa historia. Zarówno Abchazji, jak i miłości? przyznało Jury w składzie: Wojciech Staroń  ? przewodniczący (Polska), Marc Isaacs (Wielka Brytania), Krzysztof Kwiatkowski (Polska), Pau Montagud (Meksyk) i Marat Sargsyan (Litwa).

?Efekt domina? został również nagrodzony za najlepsze zdjęcia Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, ufundowaną przez Chimney Pot. Jury doceniło film: ?Za spójne, pełne trafnych obserwacji, ale i melancholii zdjęcia, które oddają tragizm życia w świecie naznaczonym niezabliźnioną raną przeszłości.? Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski zdobyli ponadto za film ?Efekt domina? ZŁOTEGO LAJKONIKA, nagrodę główną w konkursie polskim, przyznaną przez Jury w składzie: Jerzy Śladkowski ? przewodniczący, Filip Dzierżawski, Piotr Lenar, Irena Strzałkowska i Zbigniew Żmudzki.

?Efekt domina? to wspólny projekt Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Elwira Niewiera jest autorką filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, w których portretuje przemiany w społeczeństwach Europy Wschodniej. Jej debiutancki film "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii. Piotr Rosołowski jest współtwórcą ?Sztuki znikania? oraz nominowanego do Oscara dokumentu ?Królik po berlińsku?, a także autorem zdjęć do filmów fabularnych: ?Kret? w reżyserii Rafaela Lewandowskiego oraz nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu ?On the line? w reżyserii Reto Caffi.

?Efekt domina? jest koprodukcją polsko-niemiecką. Ze strony polskiej za produkcję odpowiadała Anna Wydra z firmy Otter Films (www.otterfilms.pl). Producentami z Niemiec są Ann Carolin Renninger i Thomas Kufus z zero one film (www.zeroone.de). Film powstał w koprodukcji z niemiecką stacją RBB/arte i otrzymał wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Kuratorium junger deutscher Film oraz stypenium ?Grenzgänger? z fundacji Roberta Boscha. Projekt rozwijany był dzięki wsparciu FPCA podczas warsztatów EX ORIENTE oraz prezentowany na Docs to Go! podczas zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

[vimeo height="HEIGHT" width="WIDTH"]http://vimeo.com/92839930[/vimeo]

Czarna tragikomedia znad Morza Czarnego, w której odbijają się meandry najnowszej historii.

?Efekt domina? reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska, Niemcy 2014, 76 min.

Film jest opowieścią o Rafaelu i Nataszy, którzy zaczynają wspólne życie w państwie, które się jeszcze naprawdę nie narodziło. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego mistrzostwa świata w domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz