?Dzisiejsze czasy? z cyklu Niemy Movie w Kinie Praha – muzyka i dubbing na żywo!

Kino Praha zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu ?Niemy Movie? czyli kino (nie)całkiem serio. 12. maja o godz. 20.30 odbędzie się pokaz filmu ?Dzisiejsze czasy? z 1936 roku z muzyką i dubbingiem na żywo. Bilety już w sprzedaży!

We wtorek, 12. maja o godz.20.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu ?Niemy Movie? w Kinie Praha. Zapraszamy na pokaz filmu niemego ? ?Dzisiejsze czasy?, reż. Charles Chaplin z 1936 roku z muzyką i dubbingiem na żywo.

Chaplin w swoim ostatnim niemym filmie ?Dzisiejsze czasy?, nakręconym po latach Wielkiego Kryzysu, a w przededniu II wojny światowej pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka, jaka w filmie, która spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę (Paulette Goddard). Po wielu upokarzających pracach, kradzieżach z głodu i nocach w więzieniu idą razem za rękę, dając nadzieję, że w okrutnej rzeczywistości ?dzisiejszych czasów? jest miejsce na szczere uczucie.

Zespół ?Niemy Movie? prezentuje nieme filmy z muzyką i dubbingiem na żywo. Bogaty repertuar cyklu przypadł do gustu publiczności i organizatorom wielu wydarzeń, także na prestiżowych festiwalach. Projekcje zespołu ?Niemy Movie? są skierowane do odbiorców w każdym wieku i nie jest to pusty slogan. Umożliwia to szeroki repertuar oraz bogactwo środków wykorzystanych w poszczególnych filmach. Muzyka ilustrująca obraz jest różnorodna, nie zamyka się w ramach jednego gatunku, który mógłby zniechęcać określoną grupę odbiorców - ścieżka dźwiękowa satysfakcjonuje zarówno amatorów muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, akustycznej i elektronicznej. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to doświadczenie integrujące publiczność, która rzadko, kiedy spotyka się w jednej sali. W ten sposób, mimo, iż repertuar nie jest kierowany np. specjalnie do dzieci, mogą one bez przeszkód uczestniczyć w pokazach.

Zespół ?Niemy Movie? gra i mówi do niemych filmów na żywo, jednak trochę inaczej niż większość artystów biorących na warsztat ten gatunek. Nieme kino ma swoją powagę. W zderzeniu z dzisiejszym bogactwem środków, kolorem, dźwiękiem, efektami specjalnymi, czarno biały film jest czysty, dostojny, działa na wyobraźnię. Do filmów odczytanych w ten sposób stworzono ogrom genialnej muzyki. Wystarczy odwiedzić największe festiwale kina niemego z muzyką na żywo, przeczytać na afiszu nazwiska artystów. ?Niemy Movie? podąża wraz z filmem w scenach przejmujących, ilustrujemy grozę, smutek, dramat, ale kiedy pojawiają się dłużyzny, nie wahają się nad szybką zmianą klimatu. Efektem jest mozaika emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie.

Członkowie zespołu ?Niemy Movie?:

Wojtek Błażejczyk - gitara, małe instrumenty - gitarzysta, absolwent kompozycji i reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, obecnie jest tam asystentem

Jakub Bruszewski - gitara basowa, pad, pętle - basista kilku warszawskich zespołów, perkusjonalista, nauczyciel j. angielskiego - czasem człowiek, absolwent KJS na UW.

Maciek Zych - saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe - absolwent Akademii Muzycznej na wydziale Reżyserii dźwięku

Maciek Więckowski - tekst i dubbing - aktor teatralny i dubbingowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie.

Janek Jędrzejczyk - instrumenty klawiszowe, odgłosy - pianista, realizator dźwięku, muzyk kilku warszawskich zespołów, absolwent filozofii.

PROGRAM: ?Niemy Movie?:

wybrany wtorek miesiąca, godz.20.30

Ceny biletów: 22 zł - ulgowy 25 zł ? normalny

12 maja, godz.20.30 ?Dzisiejsze czasy?, reż. Charlies Chaplin, 1936r. 87 min.

Z maszyny o zębatych kołach, wielkich przekładniach i kilometrach pasów transmisyjnych niczym mała śrubka wypada, grany przez Chaplina, robotnik. Wycieńczony pracą i załamany nowym sposobem podawania pracownikom posiłków ? przez rurkę do ust, ląduje w zakładzie psychiatrycznym. Wyleczony ponownie trafia do zakładu zamkniętego, tym razem karnego, gdy podczas nielegalnej demonstracji nieopatrznie podnosi z ulicy czerwoną szmatę.

2 czerwca, godz.20.30 ?Alicja w Krainie Czarów? reż. W. W. Young, 1915r. 52 min.

Ekranizacja prozy Lewisa Carolla. Dziewczynka imieniem Alicja zasypia, gdy siostra czyta jej na głos książkę. Jego bajkowa atmosfera jest niekiedy zdradliwa, szczególnie, gdy gra w krykieta za pomocą flamingów trwa w najlepsze, ale Królowa Kier grozi wszystkim ścięciem głowy.

W podobny sposób zwodzi publiczność ścieżka dźwiękowa Niemy Movie: postacie nabierają charakteru, ujawniają swoje drobne wady i obsesje. Wielobarwna muzyka towarzyszy Alicji w niezwykłej podróży po Krainie Czarów - nieocenione okazało się tutaj wykształcenie kompozytorskie niektórych członków zespołu. Wiele dzieje się także w warstwie odgłosów: słychać szum morza, wiatru w koronach drzew, śpiew ptaków, a dźwięki powstają na oczach publiczności z wykorzystaniem nieoczywistych przedmiotów.

*Program cyklu ?Niemy Movie? może ulec zmianie.

Zapraszamy na cykl?Niemy Movie?w Kinie Praha!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz