Dzika grusza – nowy film tureckiego mistrza kina Nuriego Bilge Ceylana

Dzika grusza to najnowsze dzieło jednego z najważniejszych tureckich reżyserów, autora nagrodzonego Złotą Palmą Zimowego snuPewnego razu w Anatolii, czy Klimatów. Dzika grusza to film-książka, w którym liczy się każde słowo, najmniejszy gest, najdelikatniejszy podmuch wiatru. To subtelna i erudycyjna opowieść o konflikcie pokoleń, życiowych rozczarowaniach i niepokornej młodości.

Bohater Dzikiej gruszy, absolwent pedagogiki Sinan, przed ostatnimi egzaminami wraca do rodzinnego Çan w północno-zachodniej Turcji. Jako przybysz z większego miasta patrzy z mieszanką niechęci i pobłażania na prowincjonalną społeczność, którą opuścił przed laty. Stopniowo jednak życie w Çan angażuje go coraz bardziej, a marzenia o sukcesie - i wymarzonej karierze pisarza - okazują się trudne do urzeczywistnienia. Nasycony kolorami zmieniających się pór roku film jest wnikliwym portretem wielopokoleniowej rodziny, w którym koszmary senne przeplatają się z filozoficznymi dysputami o Koranie. Gęsta, choć na pozór minimalistyczna Dzika grusza opowiada o niepokornej młodości mierzącej się z dziedzictwem ojców.  

Nuri Bilge Ceylan urodził się w 1959 roku w Stambule. Najpierw studiował elektronikę, a karierę artystyczną zaczynał jako fotograf. Jego krótkometrażowy debiut Kokon miał premierę  w Cannes w 1995 roku, a kolejne dwa filmy pokazano na Berlinale. MiasteczkoMajowa chandra i Uzak (wyróżniony w Cannes Wielką Nagrodą Jury oraz nagrodą aktorską) tworzą trylogię o prowincji i ucieczce z niej. W Klimatach, opowieści o kryzysie w związku, obsadził siebie i żonę. Rodzinny dramat o zdradzie Trzy małpy przyniósł mu nagrodę za reżyserię w Cannes. W 2011 roku na tym samym festiwalu jego następny film, Pewnego razu w Anatolii, zdobył Wielką Nagrodę Jury. Wyczekiwaną Złotą Palmę przyniósł mu w 2014 roku Zimowy sen.

W kinach od 10 maja


Źródło: materiały prasowe
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz