Dzięki tatuażom napisali muzykę do filmu o Powstaniu Warszawskim

Syn Powstańca walczącego w 1944 roku i wytatuowani muzycy tworzący popularną formację hip-hopową, to dwa z pozoru skrajnie różne światy, które połączył symbol Polski Walczącej. Przygoda zespołu Hemp Gru z filmem ?Sierpniowe niebo. 63 dni chwały? zaczęła się bardzo nietypowo.

?Sierpniowe niebo. 63 dni chwały? to pierwszy od wielu lat film fabularny o Powstaniu Warszawskim. Reżyserem i autorem scenariusza jest wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą Irek Dobrowolski, twórca głośnego ?Portrecisty? i syn walczącego w 1944 roku Leszka Dobrowolskiego pseudonim ?Wrzos?. Obok doświadczonych aktorów, utalentowanych debiutantów i weteranów walczących w Powstaniu Warszawskim, udział w filmie wzięli również dwaj raperzy z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru. Wystąpili  jako aktorzy oraz autorzy ścieżki dźwiękowej.  Napisali do filmu dwa utwory: ?Sierpniowe niebo? i ?63 dni chwały?. Historia tej nieoczywistej współpracy sięga końca 2008 roku, kiedy to organizowana była wystawa ?Poczuj Warszawę na własnej skórze?. Można było na niej obejrzeć powstańcze tatuaże raperów Wilka i Bilona z Hemp Gru. ?To był prezent od losu, bo szukaliśmy młodych ludzi, którzy podzielają nasz sposób myślenia o najnowszej historii. Nawiązaliśmy kontakt, opowiedzieliśmy im o filmie i okazało się, że pracują właśnie nad piosenką ?63 dni chwały?. Zaproponowałem im, że nakręcimy do niej teledysk, który będzie zarazem finałem filmu? - wspomina reżyser.

Muzycy przystali na ten pomysł, zgodzili się także wystąpić we współczesnej części filmu. ?Przyłączyłem się do tego projektu, bo wartości, w imię których walczyli i ginęli Powstańcy są mi bardzo bliskie. Wychowałem się na starym Mokotowie, o Powstaniu wiele opowiadała mi babcia? ? tłumaczy Maciej ?Bilon? Bilka. Reżyser Irek Dobrowolski po przesłuchaniu naszego utworu ?63 Dni Chwały", stwierdził, że to jest to. Dzięki niemu powstał teledysk do tego kawałka. Zaprosił nas do udziału w filmie, gdzie zagraliśmy siebie. Mieliśmy przyjemność uścisnąć dłonie prawdziwym bohaterom, kombatantom i porozmawiać z generałem Januszem Brochwicz-Lewińskim, pseudonim ?Gryf" ? dodaje Robert ?Wilku? Darkowski. ?Rozmawiali z nim ponad godzinę. Mieli o czym, bo ich wiedza na temat Powstania jest imponująca? ? potwierdza producent, Anna Dobrowolska.

Klip ?63 dni chwały?, opublikowany w popularnym serwisie YouTube,  zanotował  już ponad 2,7 miliona odsłon. Kompozycja kończy się cytatem z ?Warszawskich dzieci?, a w refrenie powtarzają się słowa: ?Ceną była śmierć za wolności smak, choć minął czasu szmat, ty pamiętaj brat?. Drugi z utworów utwór promujący film nosi tytuł  ?Sierpniowe niebo? i jest autorskim dziełem Bilona. Klip wyreżyserował Jacek Kościuszko, który wcześniej ? na zlecenie Kino Świat, dystrybutora ?Sierpniowego nieba. 63 dni chwały? ? zrealizował teledyski do takich filmów, jak ?Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł? (?Ballada o Janku Wiśniewskim? Kazika), ?80 milionów? (?My nadal (chcemy być sobą) duetu Abradab i Grzegorz Markowski?) i ?Układ zamknięty? (?Układ zamknięty? Kultu).

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz