Dyskusyjny Klub Filmowy „Imaginarium” w Kinie Praha – „Gracz” w reż.Roberta Altmana

15. września o godz. 18.00 Kino Praha zaprasza na filmowe spotkanie po wakacyjnej przerwie, które odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego ?IMAGINARIUM?. Pokażemy film Roberta Altmana ?Gracz?, amerykańską tragikomedię na podstawie powieści Michaela Tolkina.

Program DKF-u ?Imaginarium?* realizowany jest w oparciu o książkę ?Reżyserzy? autorstwa Janusza Wróblewskiego (publicysta oraz krytyk filmowy, dziennikarz tygodnika ?Polityka?), który jako dziennikarz miał wyjątkową okazję rozmawiać z najważniejszymi mistrzami współczesnego kina, m.in. z Davidem Cronenbergiem, Kenem Loachem, Quentinem Tarantino czy Jamesem Ivory. Przeprowadzone wywiady z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina, ułożone zostały przez autorka książki zgodnie z wizją kina, ku jakiej skłaniał się każdy z reżyserów. Przedstawimy więc ?Prowokatorów? (Haneke, Trier), ?Galerników wyobraźni? (Jarmusch, Kusturica, Lynch, Tarantino), ?Ukąszonych przez Hollywood? (Polański, Scorsese) ?Wędrowców i tułaczy? (Wenders), ?Prześmiewców? (Allen, Altman, Forman) oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu ?Po Shoah? (Holland).

Spotkania w ramach DKF-u ?Imaginarium? poprowadzą: Janusz Wróblewski** oraz Andrzej Bukowiecki***. Spotkania odbywać się będą raz lub dwa razy w miesiącu (w poniedziałek) o godz. 18:00.

Cena biletu - 14 zł. Cena karnetu (min. 4 spotkania) - 11 zł. Sprzedaż biletów oraz karnetów trwa i będzie dotyczyć pokazów do końca grudnia.

SKRÓCONY PROGRAM - DKF ?IMAGINARIUM? Poniedziałek, godz. 18.00

15 września ? Prześmiewcy: ?Gracz?, reż. Robert Altman 29 września - Galernicy wyobraźni: ?Pulp Fiction?, reż. Quentin Tarantino 13 października - Ukąszeni przez Hollywood: ?Rzeź?, reż. Roman Polański 27 października ? Wędrowcy i tułacze: ?Buena Vista Social Club?, reż. Wim Wenders 10 listopada ? Galernicy wyobraźni: ?Underground?, reż. Emir Kusturica 24 listopada ? Po Shoah: ?Całkowite zaćmienie?, reż. Agnieszka Holland 8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: ?Wilk z Wall Street?, reż. Martin Scorsese

*DKF ?Imaginarium? rozpoczął działalność w 2007 roku organizując filmowe spotkania m.in. w warszawskiej Kinotece. Obecnie Klub, po krótkiej przerwie w aktywności, znalazł swoją nową siedzibę w kinie Praha (ul. Jagiellońska 26). Na widzów czekają prezentacje najciekawszych produkcji filmowych zarówno polskiej, jak i światowej kinematografii. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje, ciekawe debaty oraz spotkania z twórcami i osobami związanymi ze sztuką filmową.

**Janusz Wróblewski - znany i ceniony krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta tygodnika ?Polityka? oraz autora książki ?Reżyserzy?. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. Współautor scenariuszy m.in. do "Pożegnania jesieni" Mariusza Trelińskiego i książki "Magia kina"

***Andrzej Bukowiecki - krytyk filmowy i filmoznawca. Dyrektor mieszczącego się na warszawskim Ursynowie Domu Sztuki. Członek Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ?DKF IMAGINARIUM? 15 września - Prześmiewcy: ?Gracz? reż. Robert Altman, rok produkcji: czas: 1992, czas: 2h 4 min. Film Roberta Altmana to amerykańska tragikomedia na podstawie powieści Michaela Tolkina. Hollywoodzki producent, Griffin Mill, ma kłopoty: jego pozycji w wytwórni zagraża demoniczny konkurent Larry Levi, w dodatku zaczyna dostawać kartki z pogróżkami, w których anonimowy scenarzysta grozi mu zemstą za złe traktowanie ludzi pióra. Próbując zidentyfikować autora gróźb wkrótce sam wplątuje się w historię przypominającą scenariusze, które musi co dzień czytać...

29 września - Galernicy wyobraźni: ?Pulp Fiction? reż. Quentin Tarantino, rok produkcji: 1994, czas: 2h 34 min. Kultowy film Quentina Tarantino, nagrodzony licznymi nagrodami. ?Pulp Fiction? to film, który oryginalnością i nowatorskim podejściem reżysera zjednał sobie widzów i krytyków na całym świecie. Płatni mordercy, Jules (Samuel L. Jackson) i Vincent (John Travolta), dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość tego, Vincent dostaje kolejną robotę - na czas nieobecności gangstera w mieście, ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią (Uma Thurman). Vincent i Jules niespodziewanie wpadają po uszy, gdy przypadkowo zabijają zakładnika. Kłopoty ma też podupadły bokser (Bruce Willis), który otrzymał dużą sumę za przegranie swojej walki. Walkę jednak wygrywa, a Los Angeles staje się od tej chwili dla niego za małe. Specjaliści od mokrej roboty będą mieli co robić...

13 października - Ukąszeni przez Hollywood: ?Rzeź? reż. Roman Polański, rok produkcji: 2011, czas: 1h 19 min. ?Rzeź? to jeden z najzabawniejszych filmów w karierze Romana Polańskiego oraz pokaz wybitnej gry aktorskiej. Dwie nowojorskie pary: Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone...

27 października - Wędrowcy i tułacze: ?Buena Vista Social Club? reż. Wim Wenders, rok produkcji: 1999, czas: 1h 41 min. Filmowy poemat muzyczny Wendersa jest podróżą do innego świata, gdzie dla żyjących w ubóstwie ludzi muzyka stanowi sens i treść życia. ?Buena Vista Social Club? to dokument poświęcony grupie wiekowych muzyków kubańskich, którzy przed wieloma laty grywali ludową muzykę rytmiczną w hawańskim klubie. Kamera poszukuje lokalu, w którym odbywały się koncerty, pokazuje współczesne życie dawnych gwiazd, rejestruje wywiady. Momentem kulminacyjnym jest koncert weteranów w nowojorskim Carnegie Hall.

10 listopada - Galernicy wyobraźni: ?Underground? reż. Emir Kusturica, rok produkcji: 1995, czas: 2h 43 min. Film Emira Kusturicy zdobył Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1995. To próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

24 listopada - Po Shoah: ?Całkowite zaćmienie? reż. Agnieszka Holland, rok produkcji: 1995, czas: 1h 51 min. ?Całkowite zaćmienie? w reżyserii Agnieszki Holland opowiada o homoseksualnym związku pomiędzy francuskimi poetami ? Paulem Verlaine'em i Arthurem Rimbaudem. Film został nakręcony na podstawie młodzieńczej sztuki Christophera Hamptona, muzykę skomponował oscarowy laureat Jan A.P. Kaczmarek, a za kamerą stanął Giorgos Arvanitis. Rimbauda (Leonardo DiCaprio) poznajemy w chwili jego przybycia do domu Paula Verlaine'a (David Thewlis). Ten jest zachwycony twórczością szesnastoletniego wówczas Arhura i proponuje, by młody poeta zatrzymał się w jego siedzibie. Jednak wkrótce Rimbaud musi się wyprowadzić, gdyż jego wulgarne i bezczelne zachowanie nie jest tolerowane przez resztę domowników. Nadal oczarowany destruktywnym chłopakiem Verlaine podąża za nim, zostawiając za sobą żonę i dziecko. Między mężczyznami rodzi się gorące uczucie i odtąd razem kontynuują wędrówkę w nieznane, która przyniesie im tyle samo szczęścia i radości, co łez i zwątpienia.

8 grudnia - Ukąszeni przez Hollywood: ?Wilk z Wall Street? reż. Martin Scorsese, rok produkcji: 2013, czas: 2h 59 min. Martin Scorsese, jeden z największych reżyserów naszych czasów przedstawia prawdziwą historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Wall Street. Jordan Belfort był złotym dzieckiem świata amerykańskich finansów. Szybki i oszałamiający sukces przyniósł mu fortunę, władzę i poczucie bezkarności. Pokusy czaiły się wszędzie, a Belfort lubił im ulegać i robił to w wielkim stylu. Najpiękniejsze kobiety. Najdroższe jachty. Najbardziej wyszukane narkotyki. Szalona impreza bez cienia poczucia odpowiedzialności. A w ślad za tym nieuniknione błędy i pragnienie jeszcze większego bogactwa. Korupcja, naginanie prawa i malwersacje podatkowe ? w tym także Belfort okazał się mistrzem. Zrealizowana z rozmachem i poczuciem humoru, urzekająca blichtrem, a jednak gorzka opowieść o człowieku, który zawsze chciał więcej, a dostał to, na co zasłużył. Film zdobyła 5 nominacji do Oscara oraz jest laureatem Złotych Globów w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy w komedii lub musicalu dla Leonarda DiCaprio.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz