Dyrektor Ars Independent w więzieniu!

11 września 2014 roku, w ramach programu resocjalizacyjnego "Wideoteka Wolnego Człowieka" w Zakładzie Karnym w Wojkowicach odbyła się specjalna projekcja filmu ?Apostoł? Fernanda Cortizo (Ars Independent Festival 2013). W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób. Warto wspomnieć, że udział był dobrowolny. Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po projekcji poprowadził Przemek Mateusz Sołtysik, dyrektor festiwalu Ars Independent.

? Ambitne kino? Cóż, lubię ryzykować i eksperymentować. Myślę też, że to takie kino, którego większość moich podopiecznych zapewne nie ma możliwości zobaczyć. Dzięki Instytucji Kultury Katowice ? Miasto Ogrodów stało się inaczej. Aktywne partycypowanie w kulturze to jeden ze sposobów, który umożliwia powrót do społeczeństwa i funkcjonowanie w nim ? dodaje ppor. Grzegorz Kuciczek, młodszy wychowawca działu penitencjarnego.

Przemek Sołtysik dodaje ? Muszę przyznać, że byłem zaskoczony kulturą kinową, jaką zastałem na miejscu: skupienie, żadnych zbędnych rozmów w trakcie seansu, a także ciekawa dyskusja po filmie. Jeden z osadzonych dopatrzył się nawet nawiązań do ?Rękopisu znalezionego w Saragossie? Wojciecha Jerzego Hasa.

Część osadzonych, zaskoczonych poziomem festiwalowych propozycji, już zapowiedziało wizytę na tegorocznej edycji Ars Independent. Spotkanie, było wspólną inicjatywą pracowników Zakładu Karnego oraz Instytucji Kultury Katowice ? Miasto Ogrodów.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz