DVD z filmem oraz list otwarty do dyrektora FBI od twórców ?Karskiego i władcy ludzkości?

Dzisiaj, w symbolicznym dniu 101. rocznicy urodzin Jana Karskiego, do kin wchodzi film ?Karski i władcy ludzkości? Sławomira Grünberga. Jego twórcy, Sławomir Grünberg i Dariusz Jabłoński ? reżyser i producent skierowali list otwarty do dyrektora FBI Jamesa Comeya oraz wysłali płytę DVD z kopią wspomnianego filmu. Pełna treść listu w załączeniu.

To reakcja twórców filmu na słowa wypowiedziane 15 kwietnia w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu przez dyrektora FBI Jamesa Comeya, w których Polacy zostali postawieni obok nazistów popełniającymi okrutne zbrodnie na Żydach w czasach II wojny światowej. Do szefa Federalnego Biura Śledczego wysłany został list otwarty wraz z kopią DVD wspomnianej produkcji - najnowszy film Sławomira Grünberga opowiada bowiem historię Jana Karskiego, który został wyznaczony przez Polskie Podziemne Państwo, by przekraść się przez okupowaną Europę i przekazać na Zachód pierwszą informację o planowej zagładzie Żydów, dokonywanej przez Niemców.  Z narażeniem życia z własnej woli dwukrotnie wszedł do getta w Warszawie, a potem do obozu w Izbicy Lubelskiej, by zobaczyć nazistowskie zbrodnie na własne oczy i dać światu świadectwo Zagłady.

Swoją wiedzę naocznego świadka przekazał w 1943 roku "władcom ludzkości", w tym ówczesnemu prezydentowi USA, Franklinowi D. Rooseveltowi. Niestety, alarmujące wieści o masowych zbrodniach na terenie Polski nie spowodowały reakcji Stanów Zjednoczonych, a informacja o śmierci miliona Żydów została opublikowana na szesnastej stronie poczytnego The New York Times. Po latach Jan Karski  został odznaczony przez prezydenta Baracka Obamę Medalem Wolności.

Film ?Karski i władcy ludzkości? wchodzi do polskich kin dzisiaj (24 kwietnia), w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz