„Duke of Burgundy. Reguły pożądania” oraz „Zupełnie Nowy Testament” wśród pierwszych laureatów Europejskich Nagród Filmowych!

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła pierwszych laureatów tegorocznej 28. edycji Europejskich Nagród Filmowych. 7-osobowe jury w pierwszej kolejności przyznało nagrody za zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, muzykę oraz dźwięk.

Wśród laureatów znalazły się 2 tytuły spośród zimowych premier Gutek Film.

Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Kompozytora otrzymał brytyjsko-kanadyjski duet Cat's Eyes za ścieżkę dźwiękową do filmu "Duke of Burgundy. Reguły pożądania" Petera Stricklanda za "odważne i śmiałe podejście do ścieżki dźwiękowej do filmu, pokazujące muzyczny talent i zrozumienie współdziałania muzyki z obrazem". Film trafi do polskich kin 4 grudnia 2015 roku.

Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Scenografa otrzymała Sylvie Olivé za film "Zupełnie Nowy Testament" w reż. Jaco van Dormaela. Jury doceniło, że "scenografia wspiera opowiadaną w filmie historię w piękny, zabawny i artystyczny sposób, łącząc realizm z surrealizmem i szczyptą ironicznej fantazji". Film w kinach od 1 stycznia 2016 roku.

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w pozostałych kategoriach (najlepszy film, komedia, reżyser, scenarzysta, aktorka oraz aktor) zostaną ogłoszone 7 listopada podczas MFF w Sewilli. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie.

W świecie bez mężczyzn, w zamku ukrytym pośród lasów, dwie piękne, zakochane w sobie kobiety prowadzą erotyczną grę, testując granice swojego związku. Utrzymanie miłosnego napięcia wymaga od nich skrzętnego przestrzegania intymnych i coraz to bardziej ekscentrycznych rytuałów.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=RpUrYtpOpIQ[/youtube]

Subtelna, hipnotyczna, porażająca wizualnie opowieść o powiązaniach miedzy miłością i pożądaniem.

Największym plusem ?Duke of Burgundy. Reguły pożądania? jest nieobecność na ekranie mężczyzn, dzięki czemu film bezproblemowo zdaje test Bechdel. W trzecim fabularnym filmie Petera Stricklanda, autora znakomitego ?Berberian Sound Studio?, obserwujemy postępy perwersji: w pięknym pałacu kochanki oddają się sado-masochistycznemu teatrowi, odgrywają role, z których coraz trudniej im wyjść. Kobiecy świat nie jest jednak zredukowany do erotycznego wymiaru. Zostaje w nim jeszcze wiele miejsca na pasję, miłość i owady, bo Cynthia, grana przez znaną z serialu ?Rząd? Sidse Babett Knudsen, jest entomolożką. Film Stricklanda sprawnie krąży między estetykami, nie przyklejając się do żadnej. (?) W znacznie większym stopniu niż o uległości, jest to film o odgrywaniu ról i niemożności wyjścia z nich. Na uwagę, poza świetnie poprowadzoną i zaskakująca narracją, zasługuje też niepokojąca muzyka zespołu Cat?s Eyes. - Bartosz Sadulski, onet.pl

"Duke of Burgundy. Reguły pożądania" w kinach od 4 grudnia 2015

Źródło: materiały prasowe

 
Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz