Drugi zwiastun „Snu o Warszawie”, filmowej biografia Niemena. Specjalne pokazy filmu.

W dniach 21-23 listopada w wybranych kinach studyjnych odbędą się specjalne pokazy ?Snu o Warszawie?, długo wyczekiwanej pierwszej filmowej biografii Czesława Niemena.

Zapraszamy do kin w Białogardzie (Kino Centrum), Janowie Lubelskim (Kino Jutrzenka), Katowicach (Kino Rialto), Krakowie (Kino Kika), Łowiczu (Kino Fenix), Lublinie (Kino Bajka), Olsztynie (Kino Awangarda), Opolu (Kino Meduza), Poznaniu (Kino Malta oraz Kino Muza), Rzeszowie (Kino Zorza) oraz Warszawie (Kino Muranów oraz Kino Luna).

"Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni ? w sumie ponad 50 osób ? a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=lvXDu1u_UtE[/youtube]

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika ?Polityka? na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: ?Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni??). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie ? własną młodość.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz