Dogonić marzenia – recenzja „The Walk- sięgając chmur”

Robert Zameckis, reżyser znany z takich produkcji jak ?Forest Gump? , ?Cast Away- poza światem? czy kultowej serii ?Powrót do przyszłości?, tym razem postanowił pokazać historię z życia wziętą. I dobrze, bo filmowa historia francuskiego linoskoczka Philippe?a Petita to bardzo ładnie ukazana opowieść. To opowieść nasycona emocjami ?przejmująca i doskonała.

Film ?The Walk- sięgając chmur? to hołd a zarazem głęboki ukłon Zameckisa w stronę Philippe?a Petita. Człowieka, który pozornie prosty trick wyniósł na nieznany poziom doskonałości. Dla reżysera, jak i ogromnej społeczności przejście na rozciągniętej linie łączącej wieże WTC to wyczyn niewiarygodny, a wręcz niemożliwy. A jednak Petitowi  w latach 70-tych jako jedynemu człowiekowi na świecie się to udało. Historia, którą sfilmował Robert Zameckis pokazana z perspektywy linoskoczka okazała się strzałem w dziesiątkę.Przedstawia bowiem historię młodego człowieka zafascynowanego chodzeniem po linie, pragnącego zrobić coś, czego nikt inny nie dokonał. Pomysł przejścia na linie rozciągniętej miedzy wieżami World Trade Center pojawił się przypadkiem, kiedy Petit podczas wizyty u dentysty zobaczył w gazecie artykuł poświęcony wieżom. Od tego momentu jego życie zostaje podporządkowane tylko jednemu celowi. Dokonać czegoś czego nikt nie zrobił, nie dla poklasku, nie dla pieniędzy, tylko dla siebie.

W rolę Philippe?a Petita wcielił Joseph Gordon-Levitt, który znakomicie uniósł ciężar roli. Być może uznacie, że wybór Gordona do roli Petita jest z lekka kontrowersyjny ( przynajmniej tak mogło się wydawać na początku). Gwarantuję, że zanim dobrniecie do końca seansu, nie będziecie sobie nikogo innego mogli wyobrazić w tej roli. Levitt nie tylko znakomicie wcielił się w rolę Philippe?a i nie ograniczył się do jego naśladowania, ale stworzył swoją własną wersję. Filmowemu Petitowi partneruje francuska aktorka Charlotte Le Bon, która wspiera linoskoczka w chwilach zwątpienia, a on tylko przed nią odkrywa swoje lęki. Wielkim oparciem, a jednocześnie mentorem Philippa jest Papa Rudy ( znakomity Ben Kingsley) człowiek o nieugiętym charakterze . To Papa Rudy uczy linoskoczka chodzenia na linie. Jest twardy i nie odpuszcza, bo tak naprawdę tylko on zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie niosą akrobacje na linie.

Zameckis to indywidualista, który nakreśla swój własny styl. Jest niczym malarz, który swój obraz maluje w najmniejszych detalach. W jego obrazie zdecydowanie dominuje magia. Stworzył wręcz baśniowe widowisko - to dzięki niemu sięgamy chmur. Fantastyczne zdjęcia, nieprawdopodobne ujęcia i niesamowite efekty sprawią, że poczujecie nagły wzrost adrenaliny. Ten filmowy malarz niewątpliwie skrystalizował wizję, ubrał w emocje i pozwolił zobaczyć.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz