Darwin i jego świta ? recenzja ?Galapagos 3D: Cud natury?

Pamiętacie ?Podwodny las?, ?Królestwo owadów? albo ?Dzikie safari?? Co jakiś czas do sieci kin IMAX trafia nowy film dokumentalny stworzony z myślą o projekcji w 3D. Produkcjom tych przyświeca hasło ?nauka poprzez zabawę? i choć ich target stanowią głównie uczniowie, wiele z nich może sprawić frajdę również tym widzom, którzy dawno opuścili szkolne ławy. Przykładem świeci tu ?Galapagos 3D: Cud natury?, nad którym czuwał sam David Attenborough.

W świat archipelagu Galapagos wprowadza nas interesujący komentarz, który w polskiej wersji językowej czyta Piotr Fronczewski. Przedmiotem opowieści są przede wszystkim przykłady bardzo zróżnicowanej fauny wysp: od legwanów morskich, które jako jedyne jaszczurki żywią się w morzu, przez półtonowe żółwie słoniowe, po niespotykane nigdzie indziej ptactwo. Unikalni mieszkańcy tego miejsca oraz niewielka ingerencja człowieka w tamtejsze środowisko sprawiły, że wysypy galapagoskie zaliczane są do najciekawszych istniejących ekosystemów.

Przez niektórych zwane są również kolebką darwinizmu, jako że to właśnie one zainspirowały Karola Darwina do badań nad ewolucją. Choć w ?Galapagos? brak skomplikowanej terminologii i rozbudowanych wybiegów naukowych, to właśnie umiejętność przystosowywania się zwierząt do nowych warunków zostaje w filmie zaakcentowana najwyraźniej. Służą temu liczne wizualizacje, dzięki którym widz ma szansę w kilka sekund przyjrzeć się procesom trwającym tysiące lat.

?Galapagos? to 40 minut zapierających dech widoków, które na gigantycznym ekranie IMAX robią wrażenie bez względu na nasz wiek. Są one na tyle imponujące, że niepełny metraż dokumentu to chyba jedyna jego wada ? istnienie niektórych zwierzęcych bohaterów bądź ciekawych zjawisk zostaje tylko zasygnalizowane i aż prosi się o ukazanie w całej swej krasie.

Przygotujcie się na to, że głuptak niebieskonogi skradnie Wasze serca.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=tDgVaVyGS-k[/youtube]

Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz