Czy Ostaszewska uwiedzie księdza Chyrę? W IMIĘ…

Maja Ostaszewska, gwiazda ?Przepisu na życie?, ponownie na dużym ekranie. W ?W imię?? ? wielokrotnie nagradzanym filmie Małgośki Szumowskiej, aktorka spróbuje uwieść księdza, którego zagrał Andrzej Chyra. Jak zakończy się ten romans, wiadomo będzie 20 września, kiedy nowy obraz autorki ?33 scen z życia? i głośnego ?Sponsoringu? wejdzie na nasze ekrany. Wcześniej film zobaczą widzowie Gdynia Film Festival, gdzie ?W imię?? powalczy z 13 innymi tytułami z oficjalnej selekcji o Nagrodę Główną - Złote Lwy.

?Film ?W imię?? to opowieść o niemożliwej miłości i namiętność.? ? mówi Ostaszewska. ?Zagrałam w nim Ewę, szalenie sfrustrowaną postać, która przyjechała z mężem do małego miasteczka i właściwie nie ma dla siebie zajęcia. Jest pełna żalu, zapija swoje smutki, a nade wszystko niesamowicie lgnie do księdza Adama. Można powiedzieć, że się w nim zakochuje.? ? dodaje aktorka.

?Pisząc scenariusz z Michałem Englertem od początku myśleliśmy o udziale Mai.? ? tłumaczy reżyserka. ?Chcieliśmy uczynić z jej postaci symbol kobiecości, zarówno w tym dobrym, jak i złym sensie. To pod tym kątem dobieraliśmy jej kostiumy i decydowaliśmy o wyglądzie Ewy, która miała wyglądać, jak prowincjonalna eks-piękność.? ? wyjaśnia Szumowska.

Foto: Michał Englert

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

W obsadzie - obok Andrzeja Chyry (?Dług?, ?Wszyscy jesteśmy Chrystusami?) i Mateusza Kościukiewicza (?Bejbi blues?, ?Wszystko, co kocham?) - Maja Ostaszewska (?Jack Strong?, ?Katyń?, ?Uwikłanie?), Łukasz Simlat (?Wymyk?, ?Lincz?, ?Bez tajemnic?), Tomasz Schuchardt (?Jesteś Bogiem?, ?Miasto 44?) i Olgierd Łukaszewicz (?Generał Nil?, ?Katyń?). Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu ?Nieulotne? i FPFF w Gdyni za ?33 sceny z życia?.

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Konkursu Głównego 63-go Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obok ?Tataraku? Andrzeja Wajdy i ?Weisera? Wojciecha Marczewskiego to jedyny w ciągu ostatnich dwudziestu lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów tego jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali. ?W imię?? zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Teddy Award którą wcześniej uhonorowano tak wybitnych i znaczących twórców jak Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

fot. Michał Englert

Kolejny zagraniczny sukces ?W imię?? to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody dla ?W imię?? doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. ?W imię?? zostało również uhonorowane Nagrodą Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mix Milano 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie dodatkowo Andrzej Chyra otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora. Jego rola została także doceniona przez jury 20. European Palic Film Festival, podczas którego zdobył specjalną nagrodę za ?jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady?.

Film został sprzedany do szerokiej dystrybucji kinowej w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym w USA. Wejdzie do kin na świecie we wrześniu.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz