Czy księdzu wolno kochać?- pyta Małgorzata Szumowska w swoim najnowszym filmie ?W imię??

?Tytuł filmu wziął się ze słów modlitwy i każdy może go dowolnie interpretować.? ? mówi Małgorzata Szumowska, reżyserka ?W imię??. ?Gdybym jednak miała coś dopowiadać, to byłoby to ? ?W imię miłości?, ponieważ stawiamy w nim pytania o to, czy księdzu wolno kochać?? Najnowszy obraz autorki wielokrotnie nagradzanych ?33 scen z życia? i głośnego ?Sponsoringu? wejdzie na nasze ekrany 20 września, wcześniej zobaczą go widzowie Gdynia Film Festival, gdzie ? jako jeden z 14 tytułów prestiżowej oficjalnej selekcji ? powalczy o Złote Lwy dla Najlepszego Filmu.

?Ta historia przeszła bardzo długą drogę, od opowieści o chłopaku molestowanym przez księdza, po film o zakazanej miłości.? ? zdradza Szumowska, która tematem zainteresowała się jeszcze przez nakręceniem ?Sponsoringu?. ?Od wielu lat myślałam o tym, by zrobić film o księdzu katolickim, o jego rozterkach i dramacie samotności, wynikającym z ograniczeń instytucji, w którą on sam mocno wierzy.?

?W imię?? ? poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat, to historia księdza Adama (Andrzej Chyra), który obejmuje nową parafię i organizuje w niej ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi jednak kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

Pierwsze komentarze dotyczące filmu wyróżniają świetną rolę Andrzeja Chyry. ?Chyra kreuje ujmujący portret księdza pełnego ludzkich słabości, od pierwszych scen tworząc bliską więź z widzem? - napisał między innym ?The Hollywood Reporter?. Reżyserka podkreśla, że od samego początku scenariusz ?W imię?? był pisany z myślą o Andrzeju Chyrze. ?To bardzo ciekawy i wielowymiarowy aktor.? ? mówi Szumowska. ?Chcieliśmy, aby jego bohater nie był postacią, którą można jednoznacznie moralnie ocenić. Żeby była to osoba, którą widz polubi i z którą będzie mógł się utożsamiać - dobry i uczciwy ksiądz."

W obsadzie - obok Andrzeja Chyry (?Dług?, ?Wszyscy jesteśmy Chrystusami?) i Mateusza Kościukiewicza (?Bejbi blues?, ?Wszystko, co kocham?) - Maja Ostaszewska (?Jack Strong?, ?Katyń?, ?Uwikłanie?), Łukasz Simlat (?Wymyk?, ?Lincz?, ?Bez tajemnic?), Tomasz Schuchardt (?Jesteś Bogiem?, ?Miasto 44?) i Olgierd Łukaszewicz (?Generał Nil?, ?Katyń?). Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu ?Nieulotne? i FPFF w Gdyni za ?33 sceny z życia?.

Najnowszy obraz Szumowskiej zgarnął już kilka nagród na europejskich festiwalach, w tym dwie dla Andrzeja Chyry. W uzasadnieniu Nagrody Głównej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Dortmundzie doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. A w ocenie jury 20. European Palic Film Festival Chyra stworzył ?jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady?.

Film w kinach od 20 września

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz