Cztery kobiety „Królowej Kier”- ulubieniec publiczności festiwalu Sundance

Już 7 czerwca do kin trafi jeden z najbardziej kontrowersyjnych, europejskich filmów ostatnich lat. „Królowa Kier”, zwycięzca nagrody publiczności na Festiwalu Sundance, to historia współczesnej modliszki, Anne, która uwodzi swojego 17-letniego pasierba Gustava. Reżyserka, May el-Toukhy odwraca role i testuje granice naszych norm etycznych w momencie, w którym to kobieta jest oprawcą, a mężczyzna ofiarą. Co ciekawe, film został w dużej mierze zrealizowany przez cztery silne kobiety, obecnie najciekawsze nazwiska duńskiej kinematografii.

May el-Toukhy
reżyseria, scenariusz

Duńska reżyserka i scenarzystka urodzona w 1977 roku, absolwentka Duńskiej Szkoły Filmowej. Zadebiutowała w 2015 r. komedią romantyczną „Long Story Short”, od której rozpoczęła współpracę ze scenarzystką Maren Louise Kaehne, aktorką Trine Dyrholm i producentką Caroline Blanco.

„Królowa Kier” przyniosła jej nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym Sundance.Maren Louise Käehne
scenariusz

Scenarzystka, urodzona w 1976 roku, absolwentka Duńskiej Szkoły Filmowej. Napisała kilka odcinków serialu „Borgen” oraz „Most nad Sundem”. „Long Story Short” wyreżyserowany przez May el-Toukhy był jej pełnometrażowym debiutem scenariopisarskim. Współtworzyła scenariusz do nominowanego na 66. Berlinale filmu Ali Abbasi „Shelley” (2016).

„Królowa Kier” to jej trzeci pełnometrażowy film.Trine Dyrholm
odtwórczyni głównej roli

Urodzona w 1972 roku, jedna z najbardziej uznanych i najpopularniejszych duńskich aktorek. Debiutowała w 1998 r. u Thomasa Vinterberga we flagowym tytule nurtu Dogma 95, czyli „Festen”. W 2010 roku zagrała w nagrodzonym Oscarem filmie Susanne Bier „W lepszym świecie”. W 2013 roku Duńska Akademia Filmowa przyznała jej nagrodę za rolę Idy w filmie „Wesele w Sorrento”, gdzie wystąpiła u boku Pierce’a Brosnana.

Dyrholm została również uhonorowana Srebrnym Niedźwiedziem na 66. Berlinale za rolę w „Komunie” Thomasa Vinterberga.Caroline Blanco
produkcja

Producentka, urodzona w 1980 roku, również absolwentka Duskiej Szkoły Filmowej. Pracowała jako asystentka jednej z najważniejszych duńskich producentek Vibeke Windeløv (filmy Larsa von Triera m.in. „Dogville” i „Tańcząc w ciemnościach”). W 2015 roku wyprodukowała debiut el-Toukhy „Long Story Short”.

Obecnie pracuje nad developmentem mini-serialu „The Investigation” Tobiasa Lindholma („Polowanie”).Królowa Kier” w kinach od 7 czerwca

Źródło: materiały prasowe

Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz