Czeski Forman i zakochana blondynka!

Czyli kiedy pracownica z fabryki butów poznaje młodego pianistę...

Zwieńczeniem drugiego dnia przeglądu filmowego ?Buntownicy Kamery. Czechosłowacka Nowa Fala? będzie ?Miłość Blondynki? w reżyserii Miloša Formana. Jest to jeden z najbardziej znanych filmów czeskiej Nowej Fali, który z powodzeniem zapisał się na kartach historii światowego kina. ?Miłość Blondynki? w latach 60-tych była nominowana do Oscarów, Złotych Globów i Złotego Lwa.

Historia osadzona jest w realiach socjalistycznej fabryki znajdującej się na prowincji Czechosłowacji. Obraz prześmiewczo ukazujący otaczający świat, pokazany jest w charakterystyczny, wesoły sposób ? typowy dla Formana. Andula ? wraz z resztą kobiet ze swojej miejscowości ? pracuje w sfeminizowanej fabryce produkującej buty. Miasteczko, w którym mieszka, cierpi na niedobór mężczyzn. Aby zatrzymać ciągłe emigracje kobiet do dużych miast, lokalne władze postanawiają umieścić bazę wojskową w mieście. Niestety wojskowi okazują się być podstarzałymi rezerwistami, niekoniecznie atrakcyjnymi dla młodych panienek. Wtedy Andula zauważa Mildę ? młodego pianistę z Pragi, w którym zakocha się na zabój.

Film będzie można zobaczyć w kinie Iluzjon w sobotę 20.02 o godzinie 20:30. Najlepsze dzieła kina czechosłowackiego lat 60-tych będą prezentowane we wtorki w kinie Muranów oraz w czwartki w kinie Iluzjon. W programie znajdą się filmy niewyświetlane od ponad 50 lat, a także takie, które widzowie będą mieli szansę zobaczyć w Polsce po raz pierwszy, m.in. ?Miłość blondynki?, ?Palacz zwłok?, ?Morgiana?, ?Waleria i tydzień cudów? oraz ?Hotel dla cudzoziemców?. Festiwal obejmuje również panele dyskusyjne filmowych ekspertów oraz spotkania z twórcami czechosłowackiej Nowej Fali.

Więcej informacji o festiwalu ?Buntownicy kamery? znaleźć można: https://www.facebook.com/buntownicykamery/ http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/639/buntownicy-kamery-czechoslowacka-nowa-fala.html http://muranow.gutekfilm.pl/2016/01/19/buntownicy-kamery-czechoslowacka-nowa-fala-od-19-do-26-lutego-w-kinie-muranow/

Organizatorami festiwalu są Filmoteka Narodowa, Gutek Film, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki oraz Fundacja RAW. Partnerzy przeglądu to Narodowe Archiwum Filmowe Praga, Słowacki Instytut Filmowy Bratysława, Fundacja Kino na granicy oraz Agencja Artystyczna MTJ, natomiast partnerami medialnymi zostały portale cojestgrane24.wyborcza.pl oraz Filmweb. Głównym sponsorem wydarzenia została firma Metrostav a.s. Festiwal sponsoruje również HB Reavis.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz