?Czerwony pająk? znów ukąsi za granicą! Zniewalający polski thriller w programie Międzynarodowego Festiwalu w Hajfie.

Znakomicie przyjęty przez krytyków i publiczność Międzynarodowego Festiwalu w Karlowych Warach obraz Marcina Koszałki ? ?Czerwony Pająk? na początku października zostanie zaprezentowany na 31. Międzynarodowym Festiwalu w Hajfie. Do szerokiej dystrybucji ?polski thriller, który rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi? (Variety) trafi w listopadzie. W obsadzie wstrząsającej historii o seryjnym mordercy z Krakowa zobaczymy m.in. Adama Woronowicza, Filpa Pławiaka, Julię Kijowską i Małgorzatę Foremniak.

?Zniewalający, imponujący, rzucający wyzwanie skostniałemu gatunkowi!? ? pisały zagraniczne media po światowej premierze ?Czerwonego pająka? w ramach 50. edycji festiwalu w Karlowych Warach. Debiut fabularny wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ?Rewers? i ?Pręgi?) przykuł uwagę krytyków i był porównywany do obrazów Gusa Van Santa i laureata Oscara ? Michaela Haneke!

?Czerwony pająk? to wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz zainspirowały dwie postaci z miejskich legend. Lucjan Staniak (?Czerwony Pająk?) to nigdy nie istniejący seryjny morderca, który trafił do światowej literatury kryminalistycznej jako postać autentyczna. Karol Kot (?Wampir z Krakowa?), jeden z najmłodszych znanych na świecie seryjnych morderców, pod koniec lat 60. stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Obie postaci zainspirowały twórców do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu fikcyjnej opowieści o naturze zbrodni.

Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się? weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz ? uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

?Chciałem i byłem katem ludzi. Cieszyła mnie moja robota [?]. Niczego nie żałuję. Gdybym mógł, mordowałbym dalej? ? Karol Kot, ?Wampir z Krakowa?

?W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują ? i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic? ? Marcin Koszałka, reżyser

?Inspirowany historią jednego z najmłodszych seryjnych morderców świata, polski thriller rzuca wyzwanie skostniałemu gatunkowi. Wywołuje niepokój, nie poprzez epatowanie przemocą, ale przez umieszczenie widza ?w butach? socjopaty. Pozostając w tradycji ?kina? czystego, Koszałka demonstruje wielką pewność i elegancję. Jego debiut to zapowiedź nowego, ważnego głosu na filmowej scenie? ? Variety

?Obraz Koszałki cechuje gęsta atmosfera rodem z kina noir. Niepokój i niedopowiedzenia, które przywodzą na myśl filmy Gusa Van Santa i laureata Oscara ? Michaela Haneke? ? Tiroler Tageszeitung

?W oczekiwanym z niecierpliwością debiucie Koszałka unika gatunkowych klisz. Jako reżyser stawia na klimat i zagadkowość? ? Screendaily

?To imponująca fuzja sztuk wizualnych i kinematografii? ? Twitchfilm

?Mocny, mroczny i zniewalający film? ? Euronews.com

??Czerwony Pająk? zachwycił widzów? ? Ukraine Today

Producentem ?Czerwonego Pająka? jest firma Mental Disorder 4, mająca na koncie wielokrotnie nagrodzone na świecie filmy ?W imię??, ?Bejbi blues? i ?Kebab i Horoskop?. Film na ekrany wprowadzi Kino Świat.

"Czerwony pająk" w kinach od 20 listopada 2015

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz