Czego jeszcze nie wiecie o ?Kamieniach na szaniec?

?Kamienie na szaniec? to filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego, uważanej za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Za jej realizację odpowiada Robert Gliński (?Wszystko co najważniejsze?, ?Świnki? czy ?Cześć, Tereska?). Obraz nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do literackiej opowieści. Film już w kinach! Czego jeszcze nie wiecie na jego temat?

- Przesłuchanie ?Rudego? kręcono w Alei Szucha - w sali, gdzie naprawdę był katowany. Teraz w tym budynku mieści się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Okres prób i przygotowań trwał bardzo długo ? aktorzy dużo czytali o swoich postaciach i prowadzili żarliwe dyskusje na ich temat z reżyserem. Przełomem była wizyta na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie reżyser zaprowadził aktorów na groby swoich bohaterów. Dzięki niej aktorzy jeszcze bardziej zżyli się ze swoimi postaciami.

- Marcel Sabat jako temat swojej pracy magisterskiej wybrał przygotowania do roli ?Zośki? w filmie ?Kamienie na szaniec?.

- Karol Górski wcielający się w rolę ?Heńka? podczas pracy na planie prowadził notatki i zapisywał emocje, dzięki czemu powstał niesamowity pamiętnik z pracy nad filmem.

- Aleksander Kamiński napisał ? ?Kamienie na szaniec? ? w ciągu dwóch dni.

- W role oficerów SS wcielili się niemieccy aktorzy.

- W scenie wykonywania wyroku na oprawcy Rudego, Ewaldzie Lange, z 3 piętra zrzucono lalkę. Aby ją przygotować, aktor siedział blisko 2 godziny w ponad 30-stopniowym upale.

- Wszystkie próby odbywały się w domu Roberta Glińskiego. Podczas jednej z prób kręcenia przesłuchania Rudego, aktor zwisał do góry nogami przywiązany liną do balkonu reżysera.

- Za efekty pirotechniczne odpowiedzialna była ekipa specjalistów z Anglii.

- Powieść ?Kamienie na szaniec? nie była rekonstrukcją faktów. Zarówno bohaterowie, jak i opowiedziane wydarzenia zostały podporządkowane idei, jaka przyświecała Kamińskiemu podczas pisania książki w 1943 roku. Tworzył ją ?ku pokrzepieniu serc? - dla społeczeństwa wymęczonego okupacją, dla harcerzy, którzy stracili swoich przyjaciół. Tak zresztą, po przeczytaniu maszynopisu powieści w 1943 roku, powiedział o autorze Tadeusz Zawadzki ?Zośka?: ?Trzeba uznać jego prawo do nadawania sylwetkom bohaterów opowiadania takich cech, jakie autor uważa za potrzebne. Książka nie jest zatem dokumentem, ale opowiadaniem stworzonym przez Aleksandra Kamińskiego? (cytat za Janem Rossmanem).

- Postawa i wartości dla których żyli, walczyli i umierali bohaterowie ?Kamieni na szaniec? oraz całe wojenne pokolenie są nadal ważne nie tylko dla współczesnych harcerzy. Dowodem na to jest coraz większy udział młodzieży w rocznicowych uroczystościach upamiętniających Polskie Państwo Podziemne. Od ponad czterdziestu lat w Warszawie, zawsze w marcu organizowany jest harcerski Rajd ?Arsenał?, który w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był nieformalnym miejscem spotkań ?niepokornych? harcerzy w ZHP, a także działających w małych nielegalnych, tropionych i prześladowanych przez Służbę Bezpieczeństwa, organizacjach harcerskich.

Film na ekranach naszych kin od 7 marca

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz