Czego jeszcze nie wiecie o filmie „Igrzyska Śmierci: W Pierścieniu Ognia”

? Igrzyska Śmierci. W pierścieniu ognia? to druga część bestsellerowej trylogii autorstwa Suzanne Collins.  Ten futurystyczny thriller  stanowi przestrogę przed tyranią, która zręcznie wykorzystuje telewizyjne widowisko do umocnienia władzy. Główna bohaterka powieści zmuszona jest w  świecie bezwzględnym, brutalnym i totalitarnym poszukiwać własną tożsamość, jak również dokonywać moralnych i uczuciowych wyborów. Ciekawostkę stanowi fakt, że sama autorka czerpała inspirację do napisania dzieła z różnych źródeł między innymi z mitologii, głównie z mitu walki Tezeusza z Minotaurem. Przedstawiane w mediach zwłaszcza w telewizji konflikty wojenne szokujące i gwałtowne stanowiły drugie źródło inspiracji.

Sukces jaki odniosła powieść nie mógł przejść bez echa w Hollywood. Po spektakularnym widowisku jakie przygotowała wytwórnia Lionsgate inwestując w nie 80 milionów dolarów, a które przyniosło prawie 700 milionów wpływów postanowiono w 2009 roku nabyć prawa do ekranizacji powieści. O kontynuacji filmu szefowie Lionsgate myśleli już przed premierą pierwszej części. Ze względu na zbyt rygorystyczny i sztywny czas realizacji projektu Gary Ross  reżyser pierwszej części Igrzysk odmówił jednak reżyserii części drugiej i rolę tą powierzono Francisowi Lawrence, który bardzo blisko współpracował z autorką powieści Suzanne Collins-?Ona najlepiej zna świat, który stworzyła. Była niezwykle pomocna przy przenoszeniu go na ekran. Konsultowaliśmy się bardzo często?. Reżyser wielokrotnie również chwalił ofiarność swojej ekipy, która pracowała bardzo intensywnie po 14 godzin dziennie, sześć dni w tygodniu.

Przez trzy miesiące kompletowano nazwiska aktorów, którzy nie brali udziału w pierwszej części filmu. Byli to: Philip Seymour, Jena Malone, Sam Claflin, Lynn Cohen, Meta Golding, Amanda Plummer  i Jeffrey Wright. Pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się 10 września 2012 roku w Atlancie, po czym  przeniosły się na Hawaje.  Ze względu na napięty terminarz aktorki grającej główną bohaterkę filmu zdjęcia z jej udziałem w późniejszym okresie odbywały się tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Jennifer Lawrence  od stycznia 2013 pracowała jednocześnie nad inną produkcją "X-Men:Days of Future Past". Główny okres zdjęciowy zakończył się 21 grudnia.

 Ciekawostkę stanowić może fakt, że sceny w nowo wybudowanym centrum dla trybutów i salę ćwiczeń kręcono w odpowiednio przystosowanym atrium w hotelu Atlanta Marriott Marquis. Nie lada wyzwanie stanowiło również stworzenie wiarygodnej areny Igrzysk. A miały się tam znaleźć takie atrakcje, jak trująca, świecąca mgła, agresywne, atakujących trybutów małpy czy otoczony wodą Róg Obfitości. Odpowiedzialny za efekty specjalne Steve Cremin wspominał, że jednym z największych wyzwań było właśnie stworzenie otoczonego wodą Rogu Obfitości-?Trzeba było bardzo szybko wylać prawie sześć milionów litrów wody by stworzyć odpowiednie fale, ale daliśmy radę.?

Twórcy zdecydowali, mimo wielu trudności technicznych, by film kręcić w systemie wielkoekranowym IMAX. Specjalista do kamer IMAX, Doug Lavender tak o tym opowiadał: ? W scenach walk używaliśmy kamer umocowanych na kranie, połączonych z zasilaniem kablem i kręciliśmy także z ręki. To ostatnie jest zupełnie wyjątkowe. Ze względu na ciężar sprzętu IMAX i trudności z jego zamocowaniem.? Sam reżyser dodał: ?Wiedzieliśmy, że nie będzie lekko. Tym bardziej, że kręciliśmy w upale, brnęliśmy prze dżunglę, mieliśmy kłopoty z transportem sprzętu.?  Odpowiedzialny za efekty specjalne Janek Sirrs dodał: ?Mieliśmy w filmie ponad tysiąc ujęć z efektami?. Nie było łatwo kręcić prawdziwej dżungli, zwłaszcza, że gdy tylko popadał deszcz, grunt zmieniał się w bagno, a my byliśmy obciążeni bardzo ciężkim sprzętem.?

Część scen do filmu z efektami komputerowymi wykonała firma Double Negative oraz Adrian de Wet. Za pomocą technik komputerowych powstała droga, trybuny, budynki, fontanny oraz budynki Kapitolu w tle. Efekty ogniowe podczas przyjęcia u prezydenta Snowa są również dziełem tej firmy. Jedną z najbardziej skomplikowanych scen była sekwencja ataku setek kolorowych małp na Peetę. Odpowiadał za to Guy Williams z firmy WETA Digital. Zwierzęta zostały stworzone za pomocą programów komputerowych i musiały być jak najbardziej prawdziwe a jednocześnie fantastyczne.  Aby pomóc aktorom użyto małp z kartonów oraz kaskaderów ? statystów.

Autorką kostiumów do filmu była Trish Summerville, która współpracowała ze słynnym domem mody Alexander McQueen. Różowa, motyla suknia Trinket pochodziła właśnie stamtąd. Summerville podjęła także współpracę z innymi domami mody, między innymi z Juun J. którego ubiory noszą w filmie Haymitch i Peeta oraz Jean-Paulem Gaultierem, którego projekty wykorzystano podczas balu w Kapitolu. Największym wyzwaniem była jednak ślubna suknia Katniss, nad którą Summerville pracowała wspólnie z projektantem Taksem Saverio.  Szesnaście kreacji stworzonych przez Summerville na potrzeby filmu jest do nabycia w sklepie internetowym stworzonym przez Lionsgate i firmę Net-A-Porter jako kolekcja ?Capital Couture by Trish Summerville?

 Dla fanów "Igrzysk Śmierci" mamy dobrą wiadomość ponieważ wytwórnia Lionsgate była zadowolona z rezultatów,  część filmu ?Kosogłos? zostanie podzielona na dwie części, których premiery odbędą się w listopadzie 2014 i 2015 roku. Obydwa filmy będą kręcone jednocześnie, a reżyserem będzie ponownie Lawrence.

Oprac. na podstawie materiałów prasowych.


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz