Co ty wiesz o kurach? Niezwykłe ciekawostki o bohaterce komedii „Turu. W pogoni za sławą”

Turu to wyjątkowa kura, która dzięki miłości i cierpliwości swojej opiekunki odkrywa w sobie talent wokalny. Chociaż kury w naturze nie słyną ze słowiczego trelu, to mają wiele innych ukrytych umiejętności.

  1. Mają fantastyczną pamięć i są inteligentne

Chociaż utarło się powiedzenie „ptasi móżdżek”, to zdecydowanie nie można go użyć w stosunku do kur! Ich niewielkie główki są w stanie pomieścić bardzo dużo informacji i składować je latami. Badania potwierdzają, że kury mają doskonałą pamięć. Potrafią zapamiętać i rozróżnić ponad 100 twarzy innych kur oraz rozpoznać je nawet po kilku miesiącach rozłąki. Już kilkudniowe kurczęta są świadome, że dana rzecz nie przestaje istnieć, kiedy znika z ich pola widzenia. Dla porównania – ludzkim dzieciom zrozumienie tego faktu zajmuje około 7 miesięcy. Kury wykształciły też rozumowanie logiczne, łączą przyczynę ze skutkiem i potrafią przewidywać przyszłe wydarzenia. Nic więc dziwnego, że Turu tak doskonale zapamiętuje teksty piosenek i bez zastanowienia rusza w niebezpieczną podróż w celu odnalezienia ukochanej opiekunki.

  1. Wypracowały własny język

Kury komunikują się ze sobą za pomocą własnego języka złożonego z ponad 25 osobnych dźwięków o różnym znaczeniu. Konkretne gdaknięcia kury mogą nie tylko ostrzegać przed drapieżnikiem czy wołać koleżanki do znalezionego pokarmu, lecz także okazywać emocje. Obserwujący kury naukowcy odkryli także, że wysiadujące jajka ptaki komunikują się ze swoimi pisklętami, gdy te jeszcze są w skorupkach. Co więcej, młode również popiskują do matki i do siebie nawzajem, aby zsynchronizować czas wyklucia. Nie nauczyliśmy się jeszcze posługiwać kurzym językiem, ale przebojowa kurka Turu bez problemu opanowała podstawy ludzkiej mowy. Gdyby nie kariera na scenie, spokojnie mogłaby zostać tłumaczką!

  1. Mają swoje sympatie

Relacje w stadzie kur wyglądają bardzo podobnie do tych ludzkich: ptaki mają swoją grupę najbliższych ptasich „znajomych” i takich, których lubią zdecydowanie  mniej. Kiedy na przykład znajdują jedzenie, w pierwszej kolejności prowadzą do niego najbliższe przyjaciółki. Koguty z kolei wykazują szarmanckie zachowania wobec ulubionych kur – zakrywają je przed deszczem własnymi skrzydłami i dzielą się swoim pokarmem, a by zdobyć ich zainteresowanie uczą się skomplikowanego tańca godowego. Równie zdeterminowany jest kogut Vincent, którego serce pieje do kurki Turu – by jej dopomóc jest w stanie zdobyć się na naprawdę urocze gesty!

  1. Dbają o higienę

Kury uwielbiają kąpiele piaskowe. Zagrzebując się w piasku i obsypując się nim, stroszącą pióra i kręcącą kuprem z zadowolenia. Robią to jednak nie tylko dla własnej przyjemności – piasek pozwala im na pozbycie się pasożytów i poprawę jakości upierzenia, a także regulację temperatury ciała. I chociaż scen piaskowej kąpieli nie zobaczymy w animacji „Turu. W pogoni za sławą”, to możemy być pewni, że główna bohaterka ma bardzo czysty… głos!

  1. Potrafią latać

Kura nie jest lotnym ptakiem i nigdy nie zobaczymy jak szybuje na niebie, ale potrafi na chwilę wznieść się nad ziemią. Najdłuższy lot kury jaki udało się zaobserwować, trwał 13 sekund, najdalszy wynosił niemalże 92 metry. I chociaż Turu nie zakręci piruetów w locie, to możecie być pewni, że jej szalone przygody są stuprocentowo odlotowe!

Kury to ptaki, które mają rozwinięte życie towarzyskie i emocjonalne. Występują w praktycznie każdym zakątku naszej planety i według różnych szacunków jest ich kilkukrotnie razy więcej niż ludzi! Niestety, większość z nich rodzi się i umiera na farmach, w klatkach, często nie mając możliwości pożyć „po kurzemu”. Jak mogłyby potoczyć się ich losy, gdyby miały tyle szczęścia co utalentowana Turu? Przekonajmy się wspierając fermy wolnowybiegowe!

„Turu. W pogoni za sławą” – oficjalny zwiastun

Film w kinach 13 marca!

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz