Cliff Martinez, kompozytor muzyki do filmów Refna, gościem Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Gościem zainaugurowanego wczoraj Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie będzie Cliff Martinez, perkusista Red Hot Chilli Peppers oraz autor ścieżek dźwiękowych do filmów m.in. Stevena Soderbergha ("Solaris", "Traffic") oraz Nicolasa Winding Refna ("Drive", "Tylko Bóg wybacza"). Za swoje najnowsze dzieło, czyli muzykę do filmu "Neon Demon" Refna, na niedawno zakończonym festiwalu w Cannes został uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Soundtrack.

26 maja (czwartek) o godz. 15:30 w ramach festiwalu obędzie się Master Class (sesja #18), w ramach której Martinez wraz z Josephem Trapanese oraz Dave'm Porterem rozmawiać będą o elektronice w muzyce filmowej.

27 maja (piątek) o godz. 20:00 Cliff Martinez będzie gościem specjalnym podczas Gali alterFMF: Drone Sounds, podczas której zostaną wykonane na żywo jego kompozycje z filmów: "Drive", "Neon Demon", "Tylko Bóg wybacza" oraz "My Life Directed by Nicolas Winding Refn".

CLIFF MARTINEZ

Cliff Martinez urodził się na Bronxie, a wychował w Ohio. W 1976 r. przeprowadził się do Kalifornii i trafił wprost w epicentrum nurtu punkowego, gdzie dołączył jako perkusista do Red Hot Chilli Pepers (nagrał z nimi dwa pierwsze albumy), a później do Dickies. To podczas okresu spędzonego z RHCP Cliff zaczął eksperymentować z nowoczesnymi technologiami, które popchnęły go w stronę muzyki filmowej.

Wielokrotnie współpracował ze Stevenem Soderberghiem, przez wiele lat tworząc muzykę do jego filmów i seriali, zaczynając od debiutu reżysera "Seks, kłamstwa i kasety wideo" (1989), a na serialu "The Knick" (2014) (na razie) kończąc. Wśród jego prac znajdują się ścieżki dźwiękowe do "Spring Breakers" Harmony'ego Korine, "Reguła milczenia" Roberta Retforda, a przede wszystkim do filmów Nicolasa Winding Refna: kultowy już i wielokrotnie nagradzany soundtrack do "Drive", do "Tylko Bóg wybacza", za który otrzymał nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej, oraz najnowszy "Neon Demon", uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Soundtrack na festiwalu w Cannes 2016.

Cliff Martinez nie pisze tradycyjnej muzyki filmowej. Jego muzyka jest bardziej minimalna, bo określenie kameralna również do niej nie przystaje. Na pozór to czysta elektronika, ale w aranżacji kompozytor wykorzystuje wiele instrumentów perkusyjnych, których brzmienia przesądzają o wyjątkowości jego muzyki (tabla, idiofony, cristal baschet itp). W efekcie muzyka do "Drive" czy "Tylko Bóg wybacza" jest bardzo hipnotyczna i transowa, a przestrzenne brzmienie zbliża ją mocno do estetyki ambient, w której ważne jest oddanie muzyką emocji. W filmach Soderbergha czy Winding Refna dominują niepokój, lęk, mrok, które muzyka jeszcze potęguje. Przy czym nienachalne melodie i wciągające rytmy zmieniają te ścieżki w kultowe i rozchwytywane.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie (24-30 maja 2016) to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno ? filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. Więcej na: fmf.fm

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz