Cinema Italia Oggi: przegląd Nowego Kina Włoskiego w kinie Muranów!

Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecitta Luce oraz we współpracy z Kinem Muranów już po raz czwarty zaprasza na przegląd najnowszych filmów z Półwyspu Apenińskiego: Cinema Italia Oggi.

W programie przeglądu znalazło się 9 filmów, uznanych na europejskich i światowych festiwalach filmowych, z których 8 to najnowsze włoskie produkcje zrealizowane w 2014 roku. Uwadze widzów polecamy przede wszystkim cztery tytuły, bardzo dobrze przyjęte zarówno przez krytykę, jak i włoską publiczność. "Jestem z Neapolu" ("Song 'e Napule") braci Manetti jest próbą walki z obrazem zdemoralizowanego Neapolu, który stara odkupić swoją krwawą historię przy pomocy... piosenek. Film ?Bogacz, biedak i kamerdyner? ("Il ricco, il povero e il maggiordomo") przybliży polskiej publiczności legendarne we Włoszech komediowe trio "Aldo, Giovanni & Giacomo", które film napisało, wyreżyserowało oraz... w nim zagrało. ?Rzucę kiedy zechcę? ("Smetto quando voglio") to odkrycie włoskie minionego roku, opowiadające o nietypowym sposobie wyjścia z opresji i bezrobocia w epoce kryzysu. Ostatnim proponowanym tytułem są "Cuda" ("Le meraviglie"), zwycięzca Grand Prix MFF w Cannes, prawdziwa historia dorastania w ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w wielkim, starym domu w Toskanii.

[youtube height="HEIGHT" width="WIDTH"]https://www.youtube.com/watch?v=MHcznzJ9jbQ[/youtube]

Z repertuaru klasycznego zaprezentowana zostanie odrestaurowana kopia filmu ?Szczególny dzień? ("Una giornata particolare") z 1977 roku, w reżyserii Ettore Scoli, laureata Złotego Globu oraz Nagrody Cezara, w obu przypadkach dla Najlepszego Filmu Zagranicznego. W jednej z głównych ról niezapomniana Sophia Loren.

"Cudowny młodzieniec" to jeden z najlepszych włoskich filmów 2014 roku, pokazywany w sekcji konkursowej zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

To niezwykłe dzieło Mario Martone prezentuje życie jednego z włoskich wieszczy - sławnego poetę Giacomo Leopardi - ale zaciekawi nie tylko miłośników literatury i tradycji. Sam Bernardo Bertolucci pisał o tym filmie, że "tak trzeba filmować poezję".

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz