Cinema Italia Oggi. Przegląd Nowego Kina Włoskiego w kinie Muranów 27-30 marca

Trzecia edycja pokazów filmowych ?Cinema Italia Oggi? to projekt opracowany i realizowany przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie z udziałem Cinecitt? Istituto Luce w Rzymie, we współpracy z Kinem Muranów w Warszawie.

Sukces dwóch pierwszych edycji przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki pozytywnej reakcji widzów, krytyków i mediów pokazy nowego kina włoskiego udało się wpisać na stałe w kalendarz kulturalny stolicy.

Ostatnie miesiące miały szczególne znaczenie dla włoskiej kinematografii. Rok 2013 w środowisku artystycznymi filmowym poświęcony był postaci i twórczości Federico Felliniego ? w związku z 20. rocznicą jego śmierci. Powstało wiele niezwykłych dzieł zainspirowanych jego filmami, w tym m.in. oscarowe ?Wielkie piękno? Paola Sorrentino ? znakomita i świadoma kontynuacja ?Słodkiego życia?, film, który na nowo zinterpretował mit i dziedzictwo reżysera. Tegoroczna trzecia edycja ?Cinema Italia Oggi? podejmuje wątek inspiracji twórczością Felliniego w najnowszych produkcjach włoskiego kina, próby zrozumienia fenomenu wybitnego Włocha zarówno jako twórcy, jak i źródła artystycznej inspiracji.

Pierwszy dzień pokazów będzie w całości poświęcony Federico Felliniemu. Miłośnikom klasyki polecamy film ?Wałkonie? z 1953 roku, zaś na uroczyste otwarcie została przygotowana szczególna dedykacja ? film ?Federico!? autorstwa mistrza kina włoskiego Ettore Scola. To niezwykły portret reżysera złożony mu w hołdzie, przybliżający jego sylwetkę i twórczość z perspektywy przyjaciela i naocznego świadka jego artystycznego geniuszu. W programie nie zabraknie oczywiście oscarowego ?Wielkiego piękna?.

Do gustu Felliniemu przypadłby zapewne bohater filmu ?Benur? Massimo Andreiego ? kaskader, który po wypadku na planie amerykańskiego filmu podejmuje się doraźnej pracy, odtwarza postać Centuriona przy Koloseum. W Rzymie rozgrywa się także akcja ?Cudownych lat? Daniela Luchetti, onirycznego obrazu miłości i rozczarowań małżeństwa niespełnionego artysty i jego zaborczej żony, na tle rewolucji obyczajów i kanonów społecznych.

W nowym kinie włoskim ? nawiązującym do sytuacji politycznej i społecznej ? przeważa jednak inny obraz Rzymu, przedstawianego jako epicentrum państwowego rozkładu, intryg i korupcji. Komedia ?Witamy Panie Prezydencie!? Riccardo Milaniego i dramat ?Niech żyje wolność? Roberto And? podejmują próbę odsłonięcia kulisów polityki.

Program zamykają dwa rewelacyjne filmy ostatniego sezonu: ?Border? Alessio Cremoniniego o dramatycznych losach dwóch sióstr na tle konfliktu w Syrii oraz groteskowo-surrealistyczna komedia ?Sędzia? Paolo Zucca, opowiadająca równolegle o amatorskiej lidze piłkarskiej na Sardynii oraz dramacie międzynarodowego sędziego piłkarskiego, którego kariera załamie się na skutek afery korupcyjnej.

W różnorodności gatunków i narracji wszystkie tegoroczne filmy łączy jeden motyw przewodni ? Rzym, miasto wielokrotnie portretowane przez Felliniego.

Źródło: materiały prasowe


Brak ocen
Prosimy zaczekać ...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Dodaj komentarz